daextlwcn_print_scripts(false);

A svájci közszolgálati televízió készített riportot a magyar élelmiszer-infláció hatásairól. Ebben három magyar embert szólaltattak meg: egy édesanyát, egy nyugdíjast és egy családapát. Emellett Bod Péter Ákos közgazdász, valamint Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség elnöke is megszólalt – szúrta ki az Index a svájci tudósítást.

A Budapesten élő nyugdíjas aktív éveiben könyvelőként dolgozott, vagyis hazai viszonylatban nincs rossz nyugdíja, az elszálló élelmiszerárak miatt mégis alaposan át kell gondolnia, mit vehet meg, és mit nem.

Keresem a kedvezményeket, és meghúzom a nadrágszíjat, amennyire csak tudom

– mesélte.

Bevásárlókosarában csirkemell és napraforgóolaj van, két olyan alapvető élelmiszer, amelyek árát a magyar kormány 2021 októberében befagyasztotta.

Ezek a befagyasztott árak legalább egy kicsit segítenek  – állította, majd hozzátette, jövedelme egyharmada élelmiszerre megy el. (Ezen egyébként vajmi keveset segít az árstop, melyért az előbb köszönetet mondott, hiszen pont emiatt nő az átlagosnál is jobban az infláció, mivel a boltok beépítik az árkülönbözetet más térmékekbe, ergo ugyanúgy a vásárlókkal fizettetik meg a drágulást – a szerk.)

Az árak tovább emelkednek, és nem csak az élelmiszerek esetében

– taglalta a 30 éves ápolónő, aki egy nyolcéves kislány édesanyja. Ő teljesen kétségbe van esve, hiszen már így is két munkahelyen dolgozik, csak úgy, mint férje, mégsem tudják sokáig fenntartani jelenlegi életszínvonalukat. A kórházban végzett munka után lakásokat és irodákat takarít. Szeretne még többet dolgozni, de ez egyszerűen nem lehetséges.

Egy másik nyilatkozó, egy 47 éves családapa keresetének több mint egyharmadát költi élelmiszerre, ami nem meglepő, hiszen az ő esetében több éhes szájat kell etetni. A nyugdíjazott könyvelővel ellentétben ő nagyon is reálisan látja a probléma gyökerét. Mint fogalmazott:

 Nem tudom, hogy a mai magyarországi bérekkel hogyan lehet kifizetni ezeket az árakat. A kormány által kiszabott hatósági árak nem változtatnak semmin. Az üzletek a többi termék árát emelik.

Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) elnöke arról beszélt, a kormány által bevezetett árstop elsősorban a kisboltokat és magyar kisvállalkozásokat teszik tönkre, hiszen míg a külföldi multik, széles kínálatuknak köszönhetően megtehetik, hogy mindent drágítva „bedolgozzák” az árakba a különbözetet (akár ezáltal jelentős profitra is szert téve – a szerk.) addig a kisboltoknak, szerényebb kínálataik révén, nincs ilyen lehetőségük.

S, noha a kormány rendre az (általuk támogatott és megszavazott) „brüsszeli szankciókat” teszi felelőssé az inflációért, ne feledjük, az árstoppot már a háború előtti évben bevezették. Egy neves közgazdász szerint nem a szankcióspolitika, hanem Orbán elhibázott iparpolitikája felelős az elszálló élelmiszerárakért.

Szerinte az autókat, hűtőszekrényeket vagy gumiabroncsokat gyártó nagyüzemek támogatása hozzájárult ahhoz, hogy a magyar gazdaság rendkívül sok energiát fogyaszt, és teljesen függ az orosz gáztól. Ez a gáz most sokkal drágább, mint korábban volt, ami az élelmiszerárak rohamos emelkedéséhez vezet.

Azt nem tette hozzá, eleve gyalázat, hogy egy ilyen mezőgazdasági adottságokkal rendelkező ország, mint hazánk, alapvető élelmiszerekből is importra szorul, mivel a Fidesz-kormány átjátszotta a jó magyar termőföldeket kínai és nyugati óriáscégeknek.

A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!

IMPRESSZUM

Felelős kiadó: Innovatív Kommunikáció Alapítvány
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) nyilvántartásba vételi okiratának száma: CE/22685-4/2020.
Szerkesztőség címe: 1132 Budapest, Victor Hugo u. 11., 4.emelet
Szerkesztőség elérhetősége: szerk@magyarjelen.hu
Főszerkesztő: Horváth Tamás
© 1999 – 2024 Magyar Jelen, magyarjelen.hu
Exit mobile version
daextlwcn_print_scripts(true);