„Teljes elhallgatásba és titkolózásba” fordultak az illetékesek és a hatóságok a német Boysen csoport beruházásáról tartott kedd délelőtti közmeghallgatáson Nyíregyházán – jelentette ki a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke a nyírségi megyeszékhelyen. Apáti István, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője a fórum után megtartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, a megyei kormányhivatal által szervezett eseményen semmilyen konkrét választ nem kapott a mintegy 60 milliárd forint értékű beruházással kapcsolatban feltett kérdéseikre a közmeghallgatás több mint száz résztvevője.
Nehezményezte, hogy a beruházó, a város, illetve a szakhatóság képviselői sem válaszoltak érdemben például a beruházással okozott környezeti terheléssel, a majdani telephelyen tárolandó mérgező anyagokra, vagy a szennyvízelvezetéssel kapcsolatban feltett konkrét kérdésekre sem. Apáti István a kormányhivatal környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási főosztályának épületében megrendezett fórumot élete „legbotrányosabb és legkatasztrofálisabb” meghallgatásának nevezve azt mondta, aggályok merülnek fel a beruházó cég felelősségbiztosításával, az esetleges kárigények kifizetésével kapcsolatos pénzügyi fedezetével kapcsolatban is. Az ellenzéki országgyűlési képviselő elmondása szerint a közmeghallgatás megszervezésével egyaránt voltak bajok, az érdeklődők várható létszámához képest szűk helyre tervezték, ő maga pedig a kezdéstől számított negyven perc múlva jutott csak be a meghallgatásra.
Megjegyezte, több mint száz érdeklődő pedig az épületen kívül reked, őket már nem engedték be, később azonban közülük néhányan mégis bemehettek a meghallgatásra. „Egész egyszerűen ki akarták zárni azokat erről a közmeghallgatásról, akik ellenzik ezt, vagy akik egyébként kellemetlen kérdéseket akarnának föltenni” – vélekedett Apáti István. Hozzátette, az értelmes és releváns kérdésekre vagy nem kaptak kielégítő választ, vagy a „kabaré kategóriába” tartozva nem voltak értelmezhetők normális válaszként. A Mi Hazánk Mozgalom alelnöke szerint mindenképpen meg akarják valósítani ezt a beruházást, „erőből végig akarják ezt tolni” , ha viszont ezt nem akarják a nyíregyháziaknak, akkor helyi népszavazáson kell nemet mondaniuk. „Ahogyan Debrecenben, az ellenállásnak itt sincs más eszköze, mint a helyi népszavazás, különben ezt a beruházást is végig fogják tolni, mint az összes többit” – mondta Apáti István.
(MTI)
Korábban írtuk:
Nem fért be, vagy nem engedtek be mindenkit a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal épületébe a nyíregyházi létesítmény ügyében meghirdetett közmeghallgatásra. Több képviselő és újságíró is az épületen kívül ragadt az esemény elején, amely kiabálással, tolongással kezdődött – írja a HVG.
A Boysen csoport 60 milliárd forintos beruházással 400 új munkahelyet hoz létre Nyíregyházán, ahol a cég elektromos autókhoz kapcsolódó alkatrészeket fog előállítani a BMW debreceni gyára számára – ezt jelentette be hétfőn Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A beruházással kapcsolatban közmeghallgatást hirdetett meg a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi Főosztálya január 31-re, kedden délelőtt tíz órára, ám az esemény több, a helyszínen tartózkodó sajtóorgánum szerint is botrányosan indult.
A Magyar Narancs beszámolója szerint egy 120 fő befogadására alkalmas terembe várták az érdeklődőket, de a terembe nem jutott be mindenki, és egy kisebb tömeg a hivatalon kívül rekedt, ahol hiába nyomták beljebb, szorították egymást az emberek, nem jutottak bentebb. A Népszava azt írta, hogy „többen az üvegajtókat kezdték el rugdosni, azt követelve, engedjék be a tömeget. Odabent zajlik a közmeghallgatás, de láthatóan, még több tucatnyian beférnének a terembe, vagy az előtérbe” – fogalmaztak.
Újságírók és országgyűlési képviselők is az utcán ragadtak, Apáti Istvánnak, a Mi Hazánk képviselőjének is csak később sikerült a közmeghallgatásra bekerülnie, aki elmondta, „még a Debreceninél is feszültebb a helyzet”:
A Magyar Narancs emlékeztet, hogy bár a Boysen Battery Components Hungary Kft. kommunikációja szerint „akkumulátortakaró tartólemezeket” fognak gyártani a nyíregyházi létesítményben, a helyiek attól félnek, hogy idővel a termelés kibővülhet és a debreceni gyárhoz hasonlóan, ténylegesen akkumulátorokat fognak majd itt is gyártani.
(Kiemelt kép: HVG)