Hivatalos, államilag elismert vallás lett Izlandon a judaizmus. A 364 ezres szigetországban mintegy 300 zsidó él.
A legtöbb zsidó a fővárosban, Reykjavíkban él, de a rabbi felfedezett elszórtan élő közösségeket is olyan kisebb városokban, mint Akureyri és West Fjord. Sőt, kiderült, hogy élnek zsidók az ország távoli halászfalujaiban is. A kampány előtt a közvélekedés az volt, hogy nem él száznál több zsidó Izlandon, csak az elmúlt években derült fény a valós arányokra, írja a zsido.com.
Néhányan olyan zsidó bevándorlók leszármazottai, akik a holokauszt idején vagy azután menekültek északra.
“Minden egyes héten találkozunk olyan zsidókkal, akikkel előző héten nem”
– állítja Avi Feldman, a sziget egyetlen rabbija, aki a Jerusalem Postnak azt is elmondta: az, hogy Izland formálisan is elismeri a világ legrégibb vallását, már önmagában is nagyon jelentős.”
A JC News híréből az is kiderül, hogy a közösség kivirágzásával a kulturális élet is fellendült, tavaly januárban pedig először tartottak holokauszt megemlékezést.
Hanukakor pedig menórát állítottak a főváros központjában.
A Chabad honlapjának beszámolója szerint ez “történelmi lépés a tűz és a jég országában.”
Feldman rabbiék lobbitevékenységük során segítséget kaptak Páll Arnór Pálsson ügyvédtől, tiszteletbeli izraeli konzultól, aki elmondta: “még sosem volt itt hivatalos zsidó közösség, dacára annak, hogy zsidók már évtizedek óta élnek a szigetországban.
Ez történelmi fejlődés Izland számára.”
A rabbi felesége, Mushky Feldman is úgy látja: “ez a lépés minden egyén számára a hovatartozás érzését nyújtja, a judaizmushoz való kötődést Izlandon.”
(zsido.com nyomán)
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!