Mint arról portálunk is beszámolt, hatalmas botrány alakult ki Novák Katalin körül, miután kiderült, hogy kegyelmet adott egy pedofil bűncselekmény eltussolásában segítő kormányközeli elítéltnek. A Győzikét csak művész úrnak szólító köztársasági elnök tovább korbácsolta a kedélyeket azzal, hogy az indoklást sem hozta nyilvánosságra. Nem mintha védhető lenne bármivel – lehet, ezt ő is érezte. De, ha védhetetlen, Varga Judit igazságügyi miniszterként vajon miért ellenjegyezte a kegyelmi kérvényt?
Miután a botrány kirobbant Novák Katalin több támogatója is elhatárolódott a köztársasági elnöktől. Gundel Takács Gábor és Lackfi János után Tomán Szabina is közölte, távozik Novák Katalin tanácsadó testületéből. “Nem leszek cinkos” – jelentette ki, hozzátéve:
A pedofília elítélése morális kötelesség. Ez számomra nem kérdés.
Varga Judit jóváhagyta
Lapunk elsőként értesült róla, hogy igazságügyi miniszterként felterjesztésében állítólag nem javasolta Novák Katalin köztársasági elnöknek a pedofil bűncselekmény eltussolása miatt börtönbüntetésre ítélt bicskei gyermekotthon igazgató-helyettese, K. Endre kegyelmi kérvényének pozitív elbírálását. Vagyis, ő is úgy érezte, egy pedofil-botrányban érintett személy számára nincs mentség. Az államfő ennek ellenére mégis a kegyelem megadása mellett döntött.
A Völner-Schadl-ügyben is gyanúba keveredett Varga Judit számára tehát igazságügyi miniszterként fontosabb volt a szervilizmus, és a Párt által megkövetelt feltétlen, vak lojalitás, mint saját lelkiismerete ezért, mikor megérkezett hozzá K. Endre kegyelmi kérvénye, azt ellenjegyezte. A végrehajtómaffia után itt van tehát az újabb kínos botrány, melyben Varga Judit neve is felmerült. Ezúttal bizonyíthatóan főszerepben, hiszen ő volt az utolsó ember, aki meggátolhatta volna egy pedofil-ügyben érintett személy felmentését. Helyzetét tovább rontja, hogy a botrány kirobbanása óta cinkos hallgatásba burkolózott, még a sajtómegkeresésekre sem válaszol.
Lett volna mozgástere
Noha a pártkáderek körében elterjedt vélemény, hogy a Pártnak mindig igaza van, azzal szembemenni öngyilkosság lenne, így érdemes akár a lelkiismeretünket is félretenni a boldogulásunkért cserébe. A Kaleta-ügy is iránytűként szolgálhatott, ahol a perui pedofil nagykövetet nem csak hazacsempészte a TEK, de a börtönt is megúszta.
Mindezek ellenére is megtehette volna Varga Judit, hogy nem írja alá a kegyelmi kérvényt, és kijelenti, sem hivatalát betöltő tisztségében, sem édesanyaként nem tudja támogatni egy pedofil bűntársának amnesztiáját. Ő azonban – ha voltak is ilyen aggályai – félretette azokat, és Novák Katalin cinkosává vált ebben a súlyos, gyomorforgató ügyben.
Pedig máshogy is dönthetett volna, ahogyan tette azt 1998-ban Dávid Ibolya, aki az első Orbán-kormány alatt töltötte be az igazságügyi miniszteri tisztséget. Akkor Göncz Árpád köztársasági elnök az Agrobank-per bankár vádlottjának kívánt kegyelmet adni, Dávid Ibolya azonban megtagadta a kegyelmi kérvény ellenjegyzését, így az nem is léphetett hatályba.
Kunos Péter megkezdte szabadságvesztésének letöltését, Dávid Ibolya pedig egészen a kormány bukásáig pozícióban maradt, nem szólították fel lemondásra, és a bizalom sem ingott meg az irányába. Alighanem ugyanez történt volna Varga Judittal is, ha megtagadja az ellenjegyzést, ő azonban megkegyelmezett egy pedofil bűntársának, majd a botrány kirobbanása után kínos hallgatásba burkolózott. Mindezek fényében pedig kimondható: erkölcsileg teljesen alkalmatlanná vált a magyar emberek képviseletére, mind csonkahonban, mind az Európai Parlamentben, így az egyetlen elfogadható lépés, amit megtehet, hogy lemond minden tisztségéről, és visszavonul a közélettől.
Ha magától nem teszi ezt meg, akkor Orbán Viktornál pattog a labda, aki korábban azt állította, a pedofíliával szemben “zéró tolerancia” van érvényben. Ha azonban a botrányban kulcsszerepet játszó Varga Judit felelősségre vonása elmarad, akkor ezek nem többek üres szavaknál, ahogyan a gyermekvédelem is.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!