A szolgálati nyugdíjat 2011 decemberében megszüntették a rendvédelmi dolgozók számára. Elég idő telt már el, hogy számvetést végezzünk, hová vezetett mindez. Ebben a feltárásban a Mi Hazánk Rendvédelmi Kabinetje volt segítségünkre, őket kérdeztük.
– A Fidesz-kormány részéről érthető, tekintve, mennyivel növekedett a költségvetési kiadás, infláció követő béremelések adtak parlamenti képviselőknek, kimondottan a kormánytagoknak is (néhányuk időközben nyugdíjba is ment ), állami vezetőknek (pl a MÁV-nál), érthető, hogy spórolni kell. Hiszen egy szolgálati nyugdíjba vonuló nyugdíja nem is lenne elég egy személy béremelésére. A kormány döntött tehát, fontos szempontokat figyelembe véve: a magukét – kezdik a felvezetést.
– Azért ne feledjük, 2010 előtt folytatott médiakampányt a szolgálati nyugdíj elvételéért. Igaz, azt a Gyurcsány-kormány kezdte, jól „elszámoltatták”. Más szempontból, igazi kormányokon átívelő döntés volt, igazi „demokratikus” szemléletben, befejezve a megkezdett munkát – szögezik le.
De nézzük az érintetteket
Azok a magyar emberek, akik az 1990-es vagy a 2000-es években felszereltek a rendvédelem akármelyik szakágához, hazaszeretetből, hivatástudatból vezérelve, vagy csak szerettek volna egy stabil munkahelyet, időközben szembesültek az ottani szemlélettel.
Szembesültek, hogy bizony nem igazán rendelkeznek szabadidővel, hogy a „tolerancia„ jegyében ,sokszor nem cselekedhetnek a törvények és a jóérzésük szerint. Lassan világossá vált, hogy az egyre szélesebb teret nyert menedzser szemléletben ők „emberi erőforrások”.
Aztán azzal szembesültek, hogy a kormány egyoldalúan módosította a szerződésüket, így nincs szolgálati nyugdíjuk
– mutattak rá.
Ezután dönthettek, távoznak vagy maradnak. Sokan távoztak, jó részük külföldre (a kormány szerint kalandvágyból.) Akik maradtak, megtapasztalták, hogy a minimális szabadidejük helyett maximális berendelés jött. A vezetőket nem zavarta, hogy törvényben maximum 400 órát lehet (kb. 2-2,5 hónap) berendelni, nem ritka eset volt az elmúlt 10 évben, hogy 1000 órát meghaladó (kb. fél év plusz szolgálat évente) berendelés lett.
Többen belehaltak, ami persze hivatalosan szívinfartus néven lett lekönyvelve).
– Akik ezek után is maradtak, sokuknak a teljes kiégést (frontkatonáknál posztraumás stresszként diagnosztizálták ezen tüneteket) éltek meg. Miért maradtak? Mert egész felnőttkorukban ezt csinálták, nem érezték, hogy más helyet találnának. S a belügyminiszter jól számolt, tekintve a civil munkavállalás bizonytalanságát, még mindig vannak, akik jelentkeznek,így még eldöcög a rendszer látszatra – érvelnek.
S azok, a jelenleg 40-50 évesek, akik még egyenruhát hordanak, egyre kisebb eséllyel élik meg a 60 éves kort.
Sokakat (szívműtét után) civilként visszafoglalkoztatják, kisebb fizetésért. Aztán jön a legújabb „csoda”, az átszervezés. Ha valami ésszerű és gyakorlatias dologra gondolunk, akkor nagyon naivan látjuk a világot, tekintve az előzményeket. Átszervezés címén lefokoznak (ami egyébként katonai büntetés) 5 rendfokozattal embereket, beosztásukból mozdítanak el, de nem az adminisztratív részeknél, hanem a végrehajtó állománynál.
A jelenlegi vezetés nem foglalkozik olyan katonai hagyományokkal, mint az öltözködés, vagy ennél is szembetűnőbb, a rendfokozatok szerepe. Ez látható egyébként a beosztások tekintetében is. Szóval elmondhatjuk, a demokratikus kormányok (Gyurcsány és Orbán) a maguk képére formálták a rendvédelmet(is).
S az ebben szolgáló, végrehajtó állomány részére nagy az esély, hogy tovább erősítik azt a statisztikai adatot, hogy a jelenlegi munkavállalók közül egyre többen nem élik meg a 60 éves kort
– összegzik.
(Kiemelt kép: Pexels)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!