Még mindig zajlik a státusztörvényről szóló vita, ahogyan arról írtunk: még az is elképzelhető, hogy a baloldali pártok politikusai napokon át terveznek beszélni megállás nélkül, ami igencsak bosszantó lehet a levezető elnököknek.
A Mi Hazánk már korábban leszögezte, hogy sem a státusztörvényt, sem a hisztiellenzék viselkedését nem tudják elfogadni.
Dúró Dóra vezérszónokként úgy fogalmazott, hogy a javaslat nem garantálja a tanárok anyagi biztonságát, nem adja vissza szakmai szabadságukat, nem csökkenti a jelenleg is jelentős túlterheltségüket, nem garantálja fizikai védelmüket, és nem látják biztosítottnak a pedagógus-utánpótlást sem.
Jelenleg a pedagógusok mintegy fele ötven év feletti, ezen kellene javítani, vonzóbbá tenni a pedagóguspályát a fiatalok számára. Ezt a mostani javaslat nem tudja elérni – rögzítette.
Kitért arra is, hogy a pedagógusok nemzetközi összehasonlításban nagyon sok olyan munkát végeznek, amihez nem is kellene pedagógusvégzettség. Ezzel kevesebb idő marad arra, hogy a gyerekekkel foglalkozzanak.
Dúró Dóra rámutatott, hogy egy főiskolai végzettségű pedagógus két minősítési eljárás után 17 év munkaviszonnyal a garantált bérminimumot keresi. A két minősítési eljárás bruttó 6800 forintos bérnövekményt jelent csupán.
Kijelentette:
nincs az a Brüsszel, nincs az a szocialista kormány, amire ezt rá lehetne fogni.
2001 olyan év volt az Orbán-kormányok idejéből, amikor a GDP 5,4 százalékát fordították oktatásra. Ha ezt most is megtennék, vígan tudnák finanszírozni a pedagógus-béremelést, nem kellene „Brüsszelnél kuncsorogni a pénzért”. Ez elvi alapon is elfogadhatatlan – mondta, majd nemzetstratégiai kérdésnek nevezte, hogy a gyermekeinkkel foglalkozók milyen állapotban vannak. Feltette a kérdést, miért leszünk elégedettek azzal, hogy a pedagógusbérek majd elérik a diplomásbér nyolcvan százalékát. Ők is diplomás emberek – jelezte.
Kritizálta, hogy munkajogi tekintetben is rosszabb helyzetbe kerülnek a pedagógusok. A végkielégítés egész döbbenetes, gyakorlatilag zsarolás, amit terveznek, beismerése annak, tartanak attól, hogy tanárok elhagyják a pályát. Összegzése szerint ismét egy olyan mérföldkőhöz érkezett a magyar oktatási rendszer a törvényjavaslattal, amelynél, ha nem is politikai, de szakmai konszenzus kialakulhatott volna, ez azonban nem történt meg. Nem az egyeztetések száma, hanem a tartalma, minősége számít, ebben a tekintetben nem sok jót lehet elmondani – tette hozzá.
Dúró Dóra felszólalása:
A Mi Hazánk korábban számos javaslatot megfogalmazott a témában, ezekről ITT írtunk.
(MTI nyomán, fotó:MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!