A törvényhozás ismételten beidézte a Meta vezetőjét, Mark Zuckerberget és négy másik nagy közösségi média vezetőjét, akikkel szemben olyan vádak fogalmazódtak meg, hogy nem tesznek meg mindent a gyermekek online védelme érdekében – derül ki a cbsnews.com cikkéből.
A meghallgatás azt követően vált indokolttá, hogy egy videóban emberek arról beszéltek, hogyan zsákmányolták ki őket szexuálisan az olyan közösségi médiumok segítségével, mint például a Facebook, az Instagram, vagy akár az X. Lindsey Graham szenátor egyenesen azzal vádolta a Meta teljhatalmú urát, hogy vér tapad a kezéhez.
Önnek van egy terméke, mely embereket öl
– mondta Zuckerbergnek a republikánus szenátor. Szavait taps és ováció kísérte.
Érdekesség, hogy ezúttal a demokraták is inkább a republikánusokkal értettek egyet, ugyanis szerintük sem tesz meg mindent a Facebook annak érdekében, hogy visszaszorítsa a gyermekek szexuális kizsákmányolását (az elvégre mégse gyűlöletbeszéd, akkor meg minek foglalkozzanak vele, nem igaz? – a szerk.)
Mint kiderült, a Discord nevezetű oldalt arra használták bizonyos bűnözők, hogy megszervezzék gyermekeket elrablását, majd bántalmazását. A Metához köthető Instagram pedig segítette ezen pedofil bűnszervezeteket saját hálózatuk kiépítésében, majd a terjeszkedésben is. A Snapchat alkalmazás automatikusan törlődő üzenetei pedig a szexkereskedelemben résztvevők kommunikációját segítették elő.
A Meta egyébként csak tavaly 5 milliárd dollárt költött “biztonságra”, amellyel a pedofil hálózatokat meg sem kísérelték visszaszorítani, de legalább oda eljutottak, hogy egy kurucinfós linkért már akkor is tiltást kaphatunk, ha azt privát beszélgetésben küldjük el. (A link átirányítását pedig természetesen letiltja a Facebook, mivel az oldal “veszélyes” – ellentétben a gyermekkereskedelemmel. Ez egyébként sokat elárul az ilyen közösségi oldalak üzemeltetőinek értékrendjéről és lelki világáról.)
Josh Hawley felszólítására Zuckerberg a meghallgatáson felállt a maga szokásos robotikus mozgásával, majd elnézést kért a teremben megjelent szülőktől, akiknek gyermekét az ő oldalának köszönhetően bántalmazták szexuálisan. Azt ígérte, tenni fognak annak érdekében, hogy több család ne szenvedjen úgy, ahogyan ők szenvedtek. Majd, hogy bemutassa, milyen őszintén bánja a történteket,
elutasította a szenátor felvetését, hogy a Meta fizessen kártérítést az áldozatok családjainak.
Szerinte ugyanis a statisztikák még azt sem támasztják alá, hogy a fiatalokra bármiféle káros hatással lenne a közösségi média. “Ettől függetlenül lehetnek egyéni, elszigetelt esetek” – tette hozzá.
A kínai TikTok részéről Shou Zi Chew azt ígérte, fontolóra veszik, hogy az oldalról kitiltják a 13 év alattiakat. Az ő esetében a gyermekkereskedelmen kívül az is felmerült, a Kínai Kommunista Párt érdekeit szolgálja.
Maguktól nem fognak változtatni
Civilszervezetek szerint egyértelműen látható, hogy a közösségi médiumok nem tudják (vagy nem akarják) megvédeni a gyermekeket, ezért súlyos hiba lenne rájuk bízni a helyzet kezelését – melyet eddig is elmulasztottak. Ezen szervezetek egyértelműen egy központi szabályozás mellett érveltek, mely egyaránt vonatkozna minden közösségi médiafelületre.
Szerintük ugyanis az Instagramot, a Facebookot és a TikTokot is úgy alakították ki, hogy azok függőséget okozzanak, főleg a gyermekek körében, és tökéletes prédái legyen az online ragadozóknak és pedofil hálózatoknak.
A képviselők egyértelműen egy törvényjavaslat mellett tették le a voksukat, mellyel egyszerre tudnák beszabályozni valamennyi közösségi oldalt. A kérdés persze az, ezt vajon tényleg meglépik-e, mivel az elmúlt évek tapasztalatai alapján kijelenthető, a jelentős túlhatalommal bíró médiafelületek megregulázása minden választási kampányban kiemelt téma a két párt számára ám, a választások után végül teljesen mindegy, melyik oldal nyer, érdemi szabályozás sosem következik.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!