Az európai kormányoknak ellen kellene állniuk azon követeléseknek, hogy nagyobb anyagi támogatást nyújtsanak a tiltakozó gazdáknak, mert lehet, hogy később majd megbánják. Erre figyelmeztetett Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója.
Az előzmény ismert. Európa tucatnyi államában vonultak traktorokkal utcákra, terekre a farmerek, gazdák, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az egyre nehezedő gazdasági terhek miatt. A tiltakozásokkal minden országban fontos közlekedési csomópontokat bénítottak meg, közvetve tehát nem csak őket érintette.
A megállapodások ennek is köszönhetők, sorra jönnek arról a hírek, hogy részben, vagy egészben teljesülnek a gazdák követelései, vagy legalább valamilyen döntéshozói ígéretet kapnak.
Az IMF aggódik
„Ha a tiltakozás folytatódik, és annyira sarokba szorítja a kormányokat, hogy azok képtelenek lesznek megtenni azt, ami a gazdaságuk megerősítéséhez szükséges, akkor ezt egy szép nap megbánhatják”
– idézte Georgieva szavait a France 24. Az IMF vezérigazgatója hozzátette, hogy természetesen megérti, hogy a termelők egyre több nehézséggel viaskodnak, és nem könnyű a munkájuk, de az államnak nem szabad erőn felül megsegítenie őket.
„Egy sor politikussal, különösen pénzügyminiszterekkel beszéltem, és tisztában vannak azzal, mennyire fontos a konszolidált költségvetés. De azt is elismerik, hogy adni könnyű, támogatást visszavonni viszont nehéz”
– figyelmeztetett Georgieva. Arra szólította fel a világ kormányait, hogy a koronavírus-járvány által kimerített tartalékokat az adózási kiskapuk bezárásával és a meglévő közkiadások átértékelésével állítsák inkább helyre.
A múlt heti EU-csúcs idején Emmanuel Macron francia államfő külön egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével „az európai mezőgazdaság jövőjéről”.
Macron a csúcs után nyilatkozva elmondta, hogy sikerült meggyőznie az Európai Uniót, hogy „szigorúbb szabályokat” vezessen be a gabona- és csirkeexportra, közte az ukránra is. A Bizottság egy nappal korábban már bejelentette, hogy intézkedéseket fog javasolni az Ukrajnából származó agrárimport korlátozására és nagyobb rugalmasságra fog törekedni a szabályozásban, de ezt a tagállamok mellett még az EP-nek is jóvá kell hagynia.
(agroinform nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!