Az idei, 2025-ös 12. MITEM – Madách Nemzetközi Színházi Találkozó – egy hónapon keresztül várja a színházművészet iránt érdeklődőket 2025. április 25. és május 25. között.
Április végétől egy hónapig nemcsak színház lesz az egész világ, de egész világunkat a színház fogja áthatni. Ez a nemzetközi hírességeket és eddig még nálunk nem látott előadásokat felvonultató program számos inspiráló, elgondolkodtató, felemelő élményt kínál a nézőknek. A remek társulatok és kiváló alkotók előadásain keresztül lehetőséget ad majd arra, hogy mindannyiunk számára átélhetővé váljon Gerhardt Hauptmann gyönyörű gondolata, mely szerint a „színház a nézőkkel együtt – a legősibb és legnagyobb létszámú spirituális közösség a világon”.
A rendezvény sajtótájékoztatója után Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója külön interjúban mondta el számunkra gondolatait a nagyszabású nemzetközi színházi eseményről:
„A mostani 12. MITEM-ről elmondható, hogy azok az alapelvek, amelyeket meghatároztunk a legeslegelején, helyesek voltak. Már akkor elhatároztuk, hogy ez egy szabad, nyitott fesztivál lesz, amelyben nincsenek előírt témák, nincsenek kötelezően előírt megfogalmazásmódok. A kötelező témák kötelező megfogalmazásáról szólnak napjainkban, a nyugati világban zajló színházi fesztiválok. Sajnos náluk ez van, de mi már az elején nagyon határozottan leszögeztük, hogy nálunk ilyen nem lesz, nálunk csak a minőség számít. Az elején még gondolkodtunk azon, hogy költői színházi produkciókat hozzunk el ide a világból, aztán erről lemondtunk. Az lett az elv, hogy minél sokszínűbb legyen, a színházi nyelv, a megszólalásmódok szempontjából is ez a mi fesztiválunk, s ez meg is valósult.
Amit még fontos megjegyeznem, hogy nálunk nincs semmiféle díjazás, vagy vetélkedés. Azt is már a legelején leszögeztük, hogy nem a versenyzés a cél, hanem hogy kommunikáljunk, kapcsolatokat építsünk, barátokat keressünk, s megpróbáljuk egymást megérteni ahhoz, hogy jobban el tudjuk fogadni egymást.
Különleges ez a mostani MITEM-ünk abból a szempontból, hogy ilyen sok országból még egyszer sem jöttek el hozzánk – csak a Színházi Olimpián volt ennyi résztvevő – 18 országból lesz nálunk társulat. Elmondható, hogy átöleljük a Földet, hiszen lesznek itt Japánból, Kínából, Mongóliából, Mexikóból, de mellettük jönnek Belgiumból, Franciaországból, és természetesen sok közép-európai országból is.
A résztvevők között vannak barátaink, vannak visszatérők, és persze vannak kivételes képességű, nagy rendezők is, olyanok, akiket szeretünk újra és újra itt látni. Biztos vagyok benne, hogy a rendezvényünk színházi szempontból idén is nagyon izgalmas lesz mindenki számára.
Itt jegyzem meg, hogy nekem a mongolok a kiemelt vendégek, és remélem, majd rácsodálkozik a magyar szakma is, hogy nekik milyen minőségű színészeik vannak és milyen minőségű előadást hoztak. Lenyűgöző az a színházi nyelv, amit itt Európában mi már nem beszélünk vagy elfelejtettünk, de ők még napjainkban is használják.
Egy fesztivál sikerét nem csak a meghívott előadások minősége, hanem a látogatottsága is jellemzi. Nekem nagyon komoly visszaigazolás e tekintetben az, hogy míg a kezdeteknél még csak pár darab bérletet tudtunk elővételben eladni, ma már több százan vannak, akik előre megveszik a bérletüket a MITEM-re, mert bíznak a magas színvonalban. Emellett itt vannak már szép számmal a nézők között azok a fiatalok, akiknek elsősorban szól ez a rendezvény. Így ők is láthatják a legnagyobb alkotókat, láthatják azt, hogy hol is tart ma a világ, hiszen a 12 év alatt – s ez idénre is elmondható – a fesztiválunkon megfordult a színházi világ színe-java.
Úgy gondolom, a nézőink nagyjából felét a széles nagyközönség, viszont a másik felét a szakma érdeklődői adják majd. Véleményem szerint, aki szakmailag haladni akar a korral, az itt lesz nálunk, de persze az is tanulságos, hogy ki mindenki nem jön majd el, vagy nem akar majd eljönni.”
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!