Rendkívül nehéz helyzetbe kerülhetnek az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Serie A) szereplő klubok a kormány döntése miatt, ami aggodalommal tölti el a sokkolt ligát – siránkozik közleményében a Lega Serie A.
Olaszországban jelenleg is érvényben van egy – álságosan – “növekedési rendelet” névvel illetett jogszabály, melynek lényege, hogy jelentős forrásokkal segítik azokat a klubokat, akik idegenlégiósokat szerződtetnek. Ez a jogszabály ugyanis
lehetőséget biztosít a Serie A-klubok számára, hogy a külföldről érkező futballisták fizetése után fizetendő adó felét megtakaríthassák.
Az indoklás szerint így a Serie A csapatai “könnyebben versenyezhetnek az angol vagy a spanyol bajnokság fizetési ajánlataival”. A gyakorlatban ez azonban annyit jelent, hogy a kluboknak jobban megéri külföldieket szerződtetni a tehetséges olasz fiatalok kinevelése és beépítése helyett, hiszen míg egy olasz játékos teljes fizetését nekik kell állniuk, addig egy afrikai vagy latin-amerikai esetében az állam az utánuk fizetendő adó felét az adófizetőkkel fizetteti meg.
Nem lesz hosszabbítás
A klubok azt várták, a szilveszterkor hatályát vesztő szabály érvényességét február végéig meghosszabbítják, ám az ANSA hírügynökség beszámolója szerint a kormány úgy döntött, hogy december 31-ével hagyja azt lejárni.
A Lega Serie A erős hangvételű közleményt adott ki a hírrel kapcsolatban.
Mint írták, “döbbenten és aggodalommal veszik tudomásul” a sajtóhíreket, miszerint nem hagyják jóvá az Olaszországba érkező sportolók különleges bérezési lehetőségeit. Szerintük egy ilyen döntés – már amennyiben ez megerősítést nyer – “szöges ellentétben áll a várakozásokkal”. “A meghosszabbítás hiánya azt eredményezi, hogy a klubok versenyképessége csökkenni fog, következésképpen csökken a bevétel, kevesebb forrás jut az ifjúsági akadémiáknak, aminek következtében pedig kevesebb pénz kerül a kincstárba. Az, hogy ezt a javaslatot a helyzet tisztázása után kihagyták a miniszteri gyűlésen, azt feltételezi, hogy a futballról ismét téves klisékből keletkező torz kép alakult ki. Ez olyan jövőkép, ami sajnos nem veszi figyelembe azt a rendkívüli gazdasági, valamint társadalmi és kulturális szerepet, amelyet iparágunk Olaszországban képvisel” – fejezte ki jelentős aggodalmát a liga.
Nem meglepő módon a külföldieket foglalkoztató klubok is fel vannak háborodva, ugyanis szerintük az adókedvezmény eltörlése “óriási csapást mérne a pénzügyi helyzetükre”. (Vagyis, az adófizetők pénzéből olyan és annyi játékost szerződtettek, olyan fizetésekért, amelyeket meg sem engedhetnének maguknak.)
Érvényesültek az olasz érdekek
A profitorientált klubokkal és a futball mindinkább globalista arculatát támogató “érdekvédelemmel” ellentétben akad olyan is, aki kifejezetten örül az olaszokat hátrányosan megkülönböztető jogszabály megszűnésének. A játékos-szakszervezet például úgy látja, éppen
ez a szabály az oka annak, hogy jelentősen megnövekedett az idegenlégiósok száma az országban, ami hátrányosan hat az ifjúsági akadémiák és a helyi tehetségek helyzetére.
Rámutattak arra is, hogy minden hangzatos szólam ellenére, az olasz klubfutball jól láthatóan nem vette fel a versenyt se a kiemelkedő spanyol, se a kiemelkedő Premier League csapatokkal. Sőt, már lehet, hogy a németek is maguk mögé szorítják az olaszokat. Tehát, a külföldiekre épített modell jól láthatóan nem vált be.
Kiemelt kép forrása: lacasadic.com
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!