Több ezer dollárt próbálnak épp összegyűjteni az ungvári járásban ott maradt magyarok, azért, hogy megváltsanak egy hallássérült rokkantnyugdíjas férfit, akit pár hete vittek el a sorozók. Csapon intézte a hivatalos ügyeit, amikor az utcán egy autóból elé ugrott több egyenruhás. Lefogták, a járműbe tuszkolták. Ha nem sikerül megváltani az életét, azt mondják, őt is a frontra fogják vinni, mert már mindenkire szükség van. Már nem számít, ha valaki idős, ha sérült gyereke van, de az sem, ha ő maga nem ép és egészséges. Arról, hogy milyen durva módon rabolják el szó szerint az embereket az otthonukból, a nyílt utcán, mint a fenti esetben, vagy buszról, a közértből, több történetet is hallottunk és videókat is kaptunk.
A múlt héten jelentek meg nagy létszámban a toborzók a kárpátaljai magyar településeken. Kárpátalja eddig a béke szigete volt. Ugyan a behívót is itt megkapta mindenki, aki hadköteles, voltak ellenőrző pontok is, és akarata ellenére elhurcolt emberekről is voltak hírek, de néhány esetben. A nyár vége óta fokozódott a helyzet. Egyre többször indult a riadólánc, hogy senki se menjen ki a házából, mert a települését sorozók járják.
Egy hete mint a sáskák úgy lepték el az egyenruhás, fegyveres katonák Ungvárt, Csapot, Munkácsot, Beregszászt és már várhatóak több faluban is.
A menekülésnek, kimentésnek helyi forrásaink szerint egyetlen módja maradt. A pénz. Sok pénz.
“Egyre durvább a helyzet. Már az utcára, sőt a kapuig nem merünk kimenni sokan. Civil autókkal járnak. Ha férfi embert meglátnak, azonnal igazoltatják. Már nem csak kézbesítik erőszakkal a behívót. Szó szerint elrabolják az embereket”
– fogalmazott egy több gyermekes kárpátaljai apa, akit szintén, bármelyik nap megfoghatnak és a frontra vihetnek.
Bár mindenki már a saját életét félti, a kárpátaljai magyarság összetartását nem sikerült megtörni. Ahogy lehet, próbálnak egymásnak segíteni.
“Már csak pénzzel lehet. A kapcsolatokkal nem érsz el semmit. Tarifa van. Egy egészséges, életerős, fiatal hadkötelest 25 ezer dollárral lehet megváltani. Akinek egészségügyi problémája van, vagy idős, azt kevesebbért. Átlagosan 12.000 és 25.000 dollár (4,5 millió – 9 millió forint) között mozog az összeg, amit a toborzó főnöknek fizetni kell”
– mondta forrásunk.
Az információt mások is megerősítették Kárpátaljáról, más településekről. A téma a telegramon is futótűzként terjed zárt csoportokban.
Most éppen egy rokkantnyugdíjas, hallássérült férfi megváltására gyűjtenek. Őt állítólag már 4000 dollárért kiadnák.
“Csapról hurcolták el. Hivatalos ügyeket intézni ment be a városba. Azt gondolta, őt úgy sem viszik el, hiszen mi hasznát vennék a fronton egy süket embernek. Tévedett”
-jegyezte meg informátorunk.
Az elmúlt napokban több tucat kárpátaljai magyart fogtak össze az utcákon, erővel, civil autókba tuszkolva őket. Az első út a toborzó irodába vezetett, majd onnan rövid kiképzés és irány a front. Már ha van kiképzés. Olyanról is hallottunk, akit azonnal a terepre vezényeltek. Többekről azóta nem is hallott a családja.
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!