Kétállami megoldást sürgettek a palesztin-izraeli konfliktus rendezésére Jordánia, Németország, Franciaország és Egyiptom külügyminiszterei csütörtökön.
Az ammáni tanácskozáson Számeh Sukri egyiptomi, Jean-Yves Le Drian francia és Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter személyesen, míg Heiko Maas német külügyi tárcavezető távkapcsolással vett részt, mivel testőrsége egyik tagja megfertőződött a koronavírussal, és így neki is karanténba kellett vonulnia.
„Hangsúlyozzuk a komoly, jelentőségteljes és hatékony tárgyalások újraindításának szükségességét a nemzetközi jog, illetve a felek között közvetlenül létrejött megállapodások vagy az ENSZ égisze alatt” – olvasható a közös nyilatkozatban. A miniszterek egyben ígéretet tettek, hogy „erőfeszítéseket tesznek a hiteles tárgyalások megindításához szükséges környezet fenntartásához”.
Szót emeltek a telepek ellen
A tárcavezetők kiemelték, hogy az izraeli telepek kibővítése és a palesztin épületek elkobzása a megszállt területeken a nemzetközi jogba ütközik, és aláássa a kétállami megoldás megvalósíthatóságát. Hozzátették, hogy a Jordán folyó völgyében „állandósulnia kell az izraeli annexiós törekvések felfüggesztésének”.
Ez történt korábban
Izrael 1967-ben, a hatnapos háborúban Jordániától elfoglalta Ciszjordániát, Egyiptomtól pedig a Gázai övezetet. A palesztinok ezeket a területeket jövőbeli államuk részének tekintik Kelet-Jeruzsálem fővárossal. Ciszjordánia hivatalosan nem része Izraelnek, a nemzetközi közösség a Jordán folyó nyugati partját megszállt területnek tekinti, ám a területen épített zsidó telepeken több mint félmillió izraeli él. A korábban Ciszjordánia részét képező Kelet-Jeruzsálemet Izrael már 1980-ban egyoldalúan bekebelezte.
(MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!