Hamarosan az útlevél önmagában már nem lesz elég ahhoz, hogy valaki beléphessen az Európai Unió területére. 2023 ugyanis egy újabb „racsni-effektus” éve lesz (a „racsni-effektus” egy olyan kilincses szerkezetre utal, amelynek a mozgásirányát nem, vagy csak nagyon nehezen lehet megfordítani), ugyanis bevezetik az ETIAS-vízumrendszert az Európai Unióban.
Az ETIAS (Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer) egy olyan új rendszer, amely több mint 60, a schengeni övezetbe vízumkötelezettség nélkül beléphető ország állampolgárait kötelezi majd arra, hogy a schengeni zónába való belépés előtt online regisztráljanak.
Az ETIAS-igénylőlapon a következő adatokat kell majd megadni:
- személyes adatok: név, cím, születés helye és ideje, állampolgárság, szülők neve, e-mail cím és telefonszám,
- útlevél adatai,
- foglalkozás és legmagasabb iskolai végzettség,
- a beutazás célja és a szállás elérhetőségei,
- bűnügyi nyilvántartás adatai, háborús övezetekbe tett korábbi utazások listája és információ arról, hogy elrendelték-e már valaha a kérvényező kiutasítását egy harmadik országból.
A regisztráció 7 euróba fog kerülni, csak bankkártyával fizethető és 3 évig érvényes.
18 éven aluliak és 70 év felettiek számára nem lesz kötelező az ETIAS-regisztráció. Az EU Bizottság dokumentumai szerint az igénylések 95%-át pár percen belül elbírálják és elfogadják, viszont bizonyos esetekben ez az idő 4, de akár 30 nap is lehet.
Az Európai Unió hivatalos weboldalai szerint az ETIAS-rendszer nem gyűjt majd biometrikus adatokat az igénylőkről, azonban
az ETIAS-vízum kiállításához csak biometrikus útleveleket fogadnak el.
Ez a változás potenciálisan összesen 1,4 milliárd embert fog érinteni, ideértve az amerikai kontinens majdnem minden országának, az Egyesült Királyságnak, Ukrajnának, Moldovának, Szerbiának és más, nem EU-tag balkáni országoknak, Grúziának, valamint Izraelnek, Dél-Koreának, Japánnak vagy éppen Ausztráliának az állampolgárait.
Azoknak, akik egyébként is csak vízummal léphettek be a schengeni övezetbe, nem lesz szükségük az ETIAS-rendszer használatára.
Az ötlet eredetileg 2016-ban született meg a migránsválság után, és 2018-ban került elfogadásra. Hivatalosan azzal a céllal, hogy megerősítse a „biztonsági kockázatok és az illegális bevándorlás” miatt szükségessé vált ellenőrzést. Később, az ETIAS-rendszer bevezetésének indokai közé bekerült
a „magas járványkockázat” elleni védekezés is.
Lényegében ez az új intézkedés csak a legálisan utazni vágyókat érinti majd, és nem vonatkozik a menedékkérőkre és az illegális migránsokra sem (nem tartom túl valószínűnek, hogy a határkerítést és a rendőröket fegyverekkel támadó migránsok a határkerítés ostroma előtt egy szabadkai internetkávézóban még előbb gyorsan beadják az ETIAS-vízumkérelmüket).
Továbbá ez az intézkedés nem fog segítséget jelenteni a bűnözők határon történő elfogásában sem, mivel ez a rendszer már most is működik. Aki kételkedne ebben, annak jusson eszébe, hogy tavaly márciusban, Záhonynál, a magyar rendőrség letartóztatott egy francia állampolgárt, akit a francia rendőrség egy Párizsban elkövetett gyilkosságért körözött és aki éppen autóval próbált átlépni a magyar-ukrán határon.
Egy valamire azonban jó lehet ez a haszontalan eljárás: utat nyithat új korlátozásoknak.
Azok között az országok között, akik aggódhatnak (vagy éppen dühösek is lehetnek) emiatt, itt van mindjárt Szerbia. A szerb állampolgárok jelenleg vízum nélkül utazhatnak be az EU-ba, de az ETIAS bevezetésével túl kell majd esniük ezen a kiegészítő eljáráson. Szerény véleményem szerint mi pedig
elkezdhetünk aggódni azon országok esetleges megtorló intézkedési miatt, amelyeket ezzel a felesleges és veszélyes intézkedéssel majd feldühítünk.
Az ETIAS másik aggasztó vetülete pedig az engedélyezési eljárással való visszaélések kérdése, mint például: az egyéni szabadság korlátozása „járványügyi kockázatra” hivatkozva.
Az ETIAS várhatóan 2023 novemberében kezdi meg működését.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!