Vámos Tamás a Mandineren arról írt, hogy jogosan kapott piros lapot Csoboth Kevin, az Újpest FC játékosa a Fehérvár elleni hazai meccsen. Pedig nem.
Újpest-Fehérvár rangadót rendeztek szombat este az OTP Bank Liga (NB I.) első fordulójában, melynek 31. percében Karakó Ferenc játékvezető kiállította Csoboth Kevint, a hazaiak válogatott játékosát.
Karakó elsőre nem látta szabálytalannak a villámgyors újpesti támadót, azonban a VAR-szobából rászóltak a fülére, hogy nézze vissza az inkriminált esetet. A videózást követően a játékvezető kiállította Csobothot, méghozzá közvetlen piroslappal.
A felvételeken egyértelműen látszik, hogy Csoboth Kevin valóban megtaposta az őt szerelő Vidi-játékost (Casper Larsent), azonban a kérdés nem ez, hanem az, hogy
az újpesti focista által elkövetett szabálytalanság volt-e annyira súlyos, hogy kiállítást érjen.
Csoboth, miután elvesztette az egyensúlyát, nem nagyon tudta volna máshova tenni a lábát – ráadásul a szabálytalanság elkövetése közben nem is az ellenfelét nézte, hanem a labdát, így tehát a szándékosság abszolút kizárható.
Ezt Vámos Tamás, a Mandiner újságírója is elismerte vasárnap este publikált cikkében, azonban szerinte ettől még jogos volt a piros lap, hiszen – mint írja – “a szabálykönyv fizikai kontaktus során nem tesz különbséget vétlen és szándékos szabálytalanság között, mindkettőt szankcionálni kell”.
Nem tudom, hogy Vámos kolléga melyik szabálykönyvre hivatkozik,
de hogy nem a FIFA által kiadott legfrissebbre, amit az MLSZ fordított magyarra, az egészen biztos.
Tudniillik ebben a “Szabálytalanságok és sportszerűtlen viselkedés” című fejezetben (12. szabály) a 99. és a 100. oldalon leírják, hogy a szabálytalanságoknak alapvetően három fajtájuk van: a “gondatlan”, “felelőtlen” és a “túlzott erőbevetés alkalmazása” során elkövetett.
- A „gondatlan” azt jelenti, hogy a játékos figyelmetlenül, megfontolatlanul
támadja ellenfelét, és óvatlanul cselekszik. Nincs szükség fegyelmi
intézkedésre (nem kell lapot adni). - A „felelőtlen” azt jelenti, hogy a játékos figyelmen kívül hagyja cselekedete
veszélyességét, illetve annak következményeit ellenfelére nézve. A vétkes
játékost figyelmeztetésben kell részesíteni (sárga lapot kell neki adni). - A „túlzott erőbevetés alkalmazása” azt jelenti, hogy a játékos túllépi a
szükséges erőbevetést és/vagy veszélyezteti ellenfele biztonságát. A vétkes
játékost ki kell állítani.
Látjuk tehát, hogy – Vámos állításaival ellentétben – a szabálykönyv igenis tesz különbséget vétlen (hivatalos megnevezéssel: gondatlan, óvatlanul elkövetett) és szándékos szabálytalanság között.
Csoboth faltja a gondatlan, legfeljebb a felelőtlen kategóriába esik, de semmiképpen sem a túlzott erőbevetés alkalmazásával elkövetett súlyos szabálytalanságéba. A felvételek alapján nem lépte át a szükséges erőbevetést, és nem veszélyeztette ellenfele biztonságát. Ez utóbbit támasztja alá, hogy
Casper Larsen az ütközésből kifolyólag nem szenvedett sérülést, sőt reklamálás nélkül azonnal felpattant. Talán őt lepte meg a legjobban, hogy elkezdték videózni az esetet.
Ráadásul – és ezt mindenki tudja, aki futballozott valaha szervezett keretek között – nemcsak a FIFA szabálykönyve, hanem a játékvezetői gyakorlat sem ugyanúgy szankcionálja az óvatlanul és a szándékosan elkövetett szabálytalanságokat (kivéve egyértelmű gólhelyzet esetén). Úgyhogy hiába Vámos Tamás zavaros érvelése, továbbra is érthetetlen, hogy Karakó Ferenc miért állította ki Csoboth Kevint.
A szerző több mint 15 éve igazolt labdarúgó, érvényes játékvezetői engedély birtokosa
(Kiemelt fotó: Dömötör Csaba/Nemzeti Sport)
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!