A tavalyi év ezen időszakához viszonyítva elmondható, a füstölt hústermékek átlagosan 10-15 százalékkal drágultak. Mivel egyre közelebb a húsvét, így a következő másfél hétben – már csak a kapitalizmus alapvető működési elvéből kiindulva is – további áremelkedés várható.
Az ágazati szakemberek szerint nem 1-2 százalékról van szó, hanem ennél nagyobb mértékű áremelés várható. Idén eddig a tavalyi hasonló időszakhoz képest átlagosan 10-15 százalékkal drágultak a füstölt hústermékek. Ebből a termékcsoportból éves szinten 7-8 ezer tonnát forgalmaznak a kereskedők, s ennek nagyjából az egyharmadát vásárolják meg a fogyasztók a húsvéti ünnepekre. A mennyiség valószínűleg idén sem csökken, de éppen az áremelkedések miatt az ágazat a tavalyi mintegy 13 milliárd forintos árbevétel helyett akár 15 milliárd forintra számíthat – írja a Népszava.
Minden összefügg mindennel
Az áremelkedések egyik fő oka az élősertéstartás drágulása. A haszonállatok tartásának legfőbb kiadásait (mintegy kétharmadát) a takarmány teszi ki, ami március elején nagyjából 50 százalékkal drágult. Erre jön a gyenge forint és a növekvő energiaárak. De az önköltséghez írják a járvány miatt előírt védőruhát, arcmaszkokat és fertőtlenítőszereket is.
Éder Tamás, a Hússzövetség elnöke, a szakmai szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a füstölt húskészítmények széles kínálatában az árak is igen eltérők.
A húsvéti gyorsérlelt, főtt sonka kilója már 1400-1500 forintért is kapható, míg a hagyományos érlelésű termékek 2500-3000 forintba is kerülhetnek. A speciális készítmények pedig ennél is drágábbak, 3000-6000 forintot is kóstálhatnak.
A Hússzövetség elnöke rámutatott, az elmúlt egy év járványügyi korlátozásai miatt főként a vendéglátásnak, közétkeztetésnek szállító kis és közepes húsipari vállalkozások kerültek nagyon nehéz helyzetbe, míg a kiskereskedelemnek szállító nagyobb cégek megőrizték pozícióikat.
Fotó: receptmuhely.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!