Ismét jól sikerült a kormány munkateremtő programja. Ezúttal még csak harmadikvilágbeli importra sincs szükség, hiszen a kínaiak már most közölték, sajátjaikkal töltik fel az akkumulátorgyárat. De ígérték, később majd jöhet magyar munkás is.
Kínai érdekek mindenek felett
Korábban a társadalom semmiféle immunreakciót nem mutatott az akkumulátorgyárakkal szemben, így a Fidesz bátran adta el a jó debreceni termőföldet a kínaiaknak, ami nem várt ébredést generált. A kedélyek lenyugtatása érdekében a kormány úgy kommunikált, minden jó és biztonságos, a gyár környezetbarát és „XXI. századi”. Ami ennek a narratívának ellent mondott, azt elhallgatták vagy titkosították több évtizedre.
Legnagyobb sajnálatukra még így is születtek olyan szakvélemények, amelyek nem csengtek össze a kommunista kormánypropagandával. Ilyen volt például a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság jelentése, melynek legsúlyosabb megállapítása az volt, hogy Debrecen teljes vízhálózatát át kell alakítani, mert a mostani rendszer néhány év múlva már nem fogja elbírni a terhelést. Szerencsére a jó Pintér Sándor heteken belül lépett, és rövid úton eltávolította a reakciós Kincses Dánielt, mielőtt mások is felbátorodnak, és nekiállnak holmi „szakvéleményeket” publikálni. Kommunista Kína elnöke remélhetőleg levélben is gratulál majd a gyors és precíz közbelépésért.
Magyar pénzből kínainak munka
Magyar földön, a magyar adófizetők pénzén épül a kínai CATL debreceni akkumulátorgyára, mely a tervek szerint már 2024-ben megkezdi a próbagyártást, 2025-től pedig már teljes kapacitással üzemelne. Ázsiai munkásokkal, nyugati cégeknek. Legalábbis erről árulkodik a Növekedés.hu cikke, mely ugyan igyekszik az egészet valami pozitívumként beállítani, ami „jót tesz a gazdaságnak”, de a cikket elolvasva azért kirajzolódik a lényeg.
A cég egyébként Németországban is hasonlóképp járt el, hiszen ott sincs elég német, aki dolgozna a kínaiaknak, így ott is az anyaországból hoztak munkásokat, akiket aztán heti 6 napon keresztül 12 órán át dolgoztatnak.
A CATL nemzetközi kommunikációért felelős menedzsere, Fred Zhang arról is beszélt, úgy becsülik, a gyáregység áramfogyasztása egységenként nagyjából 80 MW-ra tehető, a csúcs pedig a három fázis működtetése közben olyan 300 MW lesz. Ebből a telephelyen 18 MW energiatermelést meg tudnak oldani – büszkélkedett Zhang.
Hozzátette, a CATL úgy tervezi, hogy telephelyen kívüli kapacitások építésébe is befektet majd. Ami a gyakorlatban azt jelenti, még több jó minőségű magyar termőföldet terveznek felvásárolni, amit – ne legyenek kétségeink – a Fidesz-kormány bármikor kész soron kívül eladni nekik.
Sokba kerül nekünk az akkugyár
Ahogy az lenni szokott, a kormány ezúttal is igen bőkezű a külföldi nagyvállalatok irányában. A G7 számításai szerint
egyetlen munkahely az akkumulátorgyárban 64 millió forintba kerül a magyar állam számára.
Csak a nyilvánosan elérhető információk alapján ugyanis legalább 1050 milliárd forinttal támogatja a Fidesz-kormány a három akkumulátorgyárat (a Debrecen és Mikepércs mellett építkező kínai CATL-t, a Gödön termelő és folyamatosan bővülő dél-koreai Samsungot és a Komáromban már termelő és Iváncsán idén kezdő SK Innovationt). A Samsungnak juttatott pénzekkel a kormány állami támogatások révén kb. ötévnyi teljes adó- és járulékkedvezményt biztosított a koreaiaknak, miközben az ott dolgozók közel fele nem is magyar.
Ezen összegekért cserébe a cégek mindössze 15 ezer munkahelyet ígértek, ám semmi biztosíték nincs arra, hogy ezeket az állásokat magyarok töltik majd be. Sőt, a gyakorlat éppen az ellenkezőjére utal. Tehát a Fidesz megint magyar adófizetők pénzéből finanszírozza a harmadikvilágbeli munkaerő betelepítését.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!