Liszkay Gusztáv (Derencsény, 1843 – Selmecbánya, 1889), aki az egykori híres selmecbányai akadémián szerzett oklevelet bányászat-kohászat szakon, majd ott is tanított, értékes tudományos könyvvel gazdagította a magyar műszaki irodalmat.
Bányatan című könyvét 1874-ben írta és ez az első jelentős kiadvány ebben a témakörben. A könyv kéziratát a szeptemberi hónapban Rimaszombatban, a Gömör-Kishonti Múzeumban, mint a hónap műtárgyát állítják ki. Erről Ľudmila Pulišová, a múzeum néprajzos szakembere tájékoztatott.
„A kézirat 53 oldalt tartalmaz és nagy örömünkre a múzeumunk 17 000 dokumentumot tartalmazó archívumában találtunk rá. Történt ez akkor, amikor a bányászat és kohászat dokumentumait kutattuk a témakörben 2018-ban nyitott kiállításunkhoz” – mondta a néprajzos szakember azzal, hogy a múzeum gyűjteményébe ezt a kéziratot még 1906-ban a rimabrézói Liszkay János evangélikus lelkész adományozta.
A Bányatan című kiadvány előszót és bevezetőt is tartalmaz, amelyek után következnek az egyes fejezetek a bányászat témaköréből.
„Ezeket a szerző tizenegy részre osztotta, amelyek értékes ismereteket nyújtanak a kőzetek és ércek lelőhelyéről, az ércek kitermeléséről, a bányászat működéséről, de még a bányák szellőztetéséről, lecsapolásáról, a bányavizek elvezetéséről és a bányamérnökségről” – tette hozzá Ľudmila Pulišová.
A kézírásos szöveget a szerző több helyen saját rajzaival, illusztrációival egészítette ki, amelyeket a nyomtatás során is felhasználtak. A nyomtatott könyv 1878-ban jelent meg az eredeti kézirat többszöri megváltoztatása után.
(Forrás: felvidek.ma – Fotók: facebook.com/Gömör-Kishonti Múzeum)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!