loading

Több mint 60 magyar és lengyel történész tiltakozik a lengyel történelemoktatás hungarofób fordulata ellen

2024. febr. 28. 07:41
3 perces olvasmány
Több mint 60 magyar és lengyel történész tiltakozik a lengyel történelemoktatás hungarofób fordulata ellen

A globalista lengyel kormány oktatási minisztériuma alaposan átírta a kerettantervet, melyből így több, a magyar-lengyel kapcsolatok szempontjából kulcsfontosságú történelmi esemény is kikerült. Az MTA Magyar–Lengyel Történész Vegyesbizottsága kedden kiadott állásfoglalásában - melyet 32-32 magyar és lengyel történész írt alá - elítélte a módosítást.

Mint ismert, Lengyelországnak tavaly december óta ">balliberális-globalista vezetése van, amely mindent megtesz annak érdekében, hogy lebontsa a hagyományos alapokon nyugvó lengyel társadalmat. Ennek egyik legfőbb csatatere az oktatás, amiért a Tusk-kormányban a nyíltan keresztényellenes és feminista Barbara Nowacka felel.

Szélsőliberális oktatási reform


Nowacka pedigréjét tekintve nem csoda, hogy az általa vezetett Nemzeti Oktatási Minisztérium radikálisan átírta a lengyel általános iskolákban érvényes kerettantervet. A legfurcsább változás talán az lesz, hogy a tanárok áprilistól
nem adhatnak fel házi feladatot a diákoknak - arra hivatkozva, hogy a közoktatásnak el kell távolodnia a kötelező, kiértékelendő otthoni feladatoktól.

A keresztényellenes oktatási miniszter nemcsak a házi feladatoknak, hanem a hittannak is hadat üzent: az új kerettanterv értelmében a már eddig is fakultatív (nem kötelező) vallási tantárgy heti óraszáma kettőről egyre csökken, továbbá az itt szerzett érdemjegyek nem számítanak bele a tanulmányi átlagba.


Barbara Nowacka lengyel oktatási miniszter a pride-on szelfizik - kiskorúakkal is (fotó: Twitter)



A múltat végképp eltörölni


Az össztananyag csökkentésre irányuló törekvéseket a tantárgyak közül leginkább a történelem sínyli meg, ugyanis Nowackáék az egyetemes és a lengyel történelem több eseményét is kihúzták a kerettantervből. Az oktatási reform következtében a lengyel általános iskolákban ezentúl nem fogják tanítani többek között

  • a kereszténység felvételét és kulturális hatásait a lengyel népre,

  • az 1848/49-es európai forradalmakat és szabadságharcokat,

  • az I. világháború utáni független Lengyelország határainak létrejöttét és a szilézai felkelést,

  • a sztálini terrort,

  • valamint II. János Pál pápa életét és hatását a lengyel társadalomra.


Magyarellenes forulat


A változások  több, a magyar-lengyel kapcsolatok szempontjából kulcsfontosságú történelmi eseményt is érintenek. A korábbi kerettantervből kikerülnek

  • a XIV–XV. századi lengyel–magyar kapcsolatok,

  • Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király uralkodása,

  • továbbá magyar szempontból negatív módosításra kerül az 1956-os magyar szabadságharc eseményeinek bemutatása.


A szakma tiltkakozik


Ez utóbbi három téma - érthető okokból - a magyar-lengyel barátságot ápoló magyar és lengyel történészeknél is kiverte a biztosítékot. A Magyar Tudományos Akadémia Magyar–Lengyel Történész Vegyesbizottsága által kedden kiadott állásfoglalás - melyet szerkesztőségünk is megkapott - aláhúzza,
az új tervezet az említett három ponton hátrányosan kezeli a magyar–lengyel történelmi kapcsolatokat.

A közlemény szerint az új kerettanterv teljesen ellentétes a magyar–lengyel hagyományos barátság és szimpátia szellemiségével, valamint a történelemoktatás céljaival.

"A Magyar–Lengyel Történész Vegyesbizottság kiáll amellett, hogy az alap- és középfokú történelemoktatásban ne kevesebb, hanem közvetve vagy közvetlenül több tananyag legyen mind Lengyelországon, mind Magyarországon. A bizottság tagjai egyetértenek abban, hogy a magyar–lengyel történelmi kapcsolatok nem csak nemzeteink, hanem a régiónk egész történetének megismerése szempontjából kulcsfontosságúak, ezért a tantervből való eltávolításuk súlyos torzulásokat okozhat a jövő generációja nemzeti és regionális tudatának kialakulásában" - olvasható az állásfoglalásban, melyet 32-32 magyar és lengyel történész írt alá.

Vigyázó szemeteket Varsóra vessétek


A lengyelországi történések rávilágítanak arra, hogy mi történne Magyarországon, ha nálunk is a balliberális-globalista oldal kerülne hatalomra.

Tudnillik Donald Tusk kormánya alig pár hónapja lépett hivatalba, már most hatalmas sebeket ejtett a lengyel nemzeti büszkeségen és vallásosságon,
az oktatási reform álcája alatt pedig a jövő zálogát jelentő lengyel fiatalok agyát mossa át, hogy aztán különösebb nehézségek nélkül a globalista érdekek szolgálatába állíthassa őket.

 

 

Kiemelt képünkön: Donald Tusk, Lengyelország globalista miniszterelnöke (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)

 

Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
Friss hírek
Támogassa munkánkat!

Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.

Támogatás