Legyen rátermett szakmai vezető az egri vár élén!

Az elmúlt tíz évben gyakorlatilag megfeleződött, négyszázhatvanhatezerről kétszázhatvanhatezerre csökkent az egri vár látogatóinak száma, miközben számos múzeumvezetői hiba, gondatlan kezelés és más gazdasági hiányosság, sőt bűncselekmény gyanúja is felróható a vár nemrég leköszönt igazgatójának, dr. Ringert Csabának, aki egyébként felfelé bukott, és most a Nemzeti Örökség Intézete kulturális igazgatói állását tölti be.
Az önkormányzat pályázatot írt ki az egri vár igazgatói állására, melynek beadási határideje tegnap lejárt. Ezzel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót dr. Pápai Ákos, a Mi Hazánk Mozgalom választókerületi elnöke. Hangsúlyozta, hogy nem folytatódhat az elmúlt évek gyakorlata, amely a vár kulturális színvonalának nagyfokú süllyedését eredményezte. A városi pletykák szerint az utóbbi években az egri vár egyszerű fideszes kifizetőhellyé vált, bár a Fideszen belül egymással is folytak hatalmi harcok a pénzcsap melletti pozíció megszerzéséért.
dr. Pápai Ákos (forras:megyeriespapai.hu)
– Jól tudjuk, hogy a jelenlegi megbízott igazgató, Novákné Mlakár Zsófia is benyújtotta pályázatát?
– Igen, ő is pályázik, ami azért problémás, mert az elmúlt években ő volt a szakmai irányítója a várban zajló múzeumi munkának. Ez idő alatt pedig hibát hibára halmozott. Például amikor
a palota átalakítása során keletkezett törmelékkel egyszerűen betömték a 13. századi dézsmapincét,
és az örökségvédelemért felelős hivatalnak kellett felszólítania a vár vezetését, hogy azonnal tisztítsák meg a régészeti műemléket. Vagy szintén a hivatalnak kellett rászólnia Mlakár Zsófiára, hogy az ásatások során megtalált bronzágyút ne a szabad ég alatt tároltassa, hanem vigyék tető alá. Hogy a Lenkey-ház túlárazott és hanyagul kivitelezett felújítását már ne is említsük. Annyit azért mégis, hogy Mlakár Zsófia külön szerződésben vállalt itt is szakértői munkát, ami mégiscsak furcsa, hiszen a Lenkey-ház is az egri várhoz tartozik.
– Mit lehet tudni a többi pályázatról?
– Sajnos nem sokat, pedig fontos lenne, hogy a pályázók szakmai koncepcióját megismerhesse a közvélemény. A városnak olyan várra van szüksége, amely sokkal inkább része a város életének. Zászlóshajóként, a többi szolgáltatóval kötelékben kellene szolgálnia az idegenforgalmat, hiszen Eger lakosságának negyede közvetlenül, a fele közvetve az idegenforgalomból él. Egyáltalán nem mindegy, milyen szakmai munkát végez a vár, mennyire tudja idevonzani a turistákat.
– Ön a szakdolgozatát is a műemlékvédelem igazgatásának témakörében írta. Mit kellene, lehetne jobban csinálni?
– Én nem pályáztam, viszont kapásból mondhatok néhány elvárást. Sokszor nem is kellenek nagy dolgok. Például azt, hogy napi két vezetés helyett legyen négy, még ha nem is gyűlik össze annyi látogató egy-egy csoportban. Adjon élményt és tudást a várlátogatás, ne csak ide-oda lődörgést.
Tudományos téren is sokkal több a potenciál, amit ki kellene használni, például a restaurátori tevékenység kiajánlásával.
Már Ringert Csaba kinevezésekor is a szakmai koncepció hiányát feszegettem az önkormányzati bizottságban, és nem is szavaztam rá. Biztos vagyok benne, hogy ha Mlakár Zsófia kapná meg az igazgatói kinevezést, ugyanaz a semmi folytatódnék, mint Ringert alatt, hiszen az ő embere volt. Egy biztos: óriási az önkormányzat felelőssége abban, hogy a szakmailag leginkább kiemelkedő pályázatot válassza ki, nem meghajolva a politikai széljárás irányában.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás