Szeptemberre az augusztusi 67-ről 74 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint az Orbán-kormány inkább felelős a tavaly megemelt lakossági rezsi változatlanságáért, mint Brüsszel vagy a háború. A Publicus Intézet Népszavának készített reprezentatív felmérésében a legnagyobb emelkedést éppen a Fidesz–KDNP-szavazóknál mérte: korábban negyedük, szeptemberben harmaduk osztotta a véleményt – szemlézte a 24.hu.
A kutatás módszertana: ezer fő bevonásával készült telefonos felmérés, a felnőtt népesség arányosan eloszlott nem, életkor, iskolázottság szerint. Felük gazdaságilag aktív, 28 százalék nyugdíjas, 14 százalék egyéb inaktív, 8 százalék munkanélküli. 32 százalék városban, 31 százalék községben, ötödük megyeszékhelyen, 17 százalék pedig Budapesten él.
Kevesebben hisznek a propagandának
A felmérésből kiderült, egyre kevesebben gondolják úgy, hogy a megemelkedett energiaárakért a felelősség a “brüsszeli szankciókat” (melyek alól Orbán szerint mi mentességet élvezünk) és az orosz-ukrán háborút terheli.
65-ről 72 százalékra emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, ha valóban akarná, a Fidesz-kormány a jelenlegi helyzetben is képes lenne tényleges rezsicsökkentésre.
A kormánypárti szavazók kétötöde osztja ezt a véleményt, ugyanakkor körükben az ezt elutasítók aránya is 50 százalék fölé nőtt.
A tél és a hideg közeledtével ismét egyre jobban foglalkoztatja az embereket a hétszeres áron adott gáz és a duplán adott villany ára. Miközben
augusztusban 51 százalék nyilatkozta, hogy elégedetlen, amiért az Orbán-kormány úgy döntött, a lakossági rezsi árai nem követik a tőzsdéket, addig ez a szám szeptemberre már 60 százalékra nőtt.
Egyre többen látják ugyanis, hogy az energia piaci ára sokszor olcsóbb volt, mint amit a kormány nekünk “csökkentett áron” eladott. A vállaltan ellenzéki szavazók esetében ez annyira nem lényeges (ott egyébként 74-ről 79-re nőtt a szám), a bizonytalanok esetében viszont fontos, hogy a korábbi 49-ről már ott is 65 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint piaci áron kéne adni a magyar családoknak az energiát.
A fideszesek körében a változatlanság híveinek aránya emelkedett 47-ről 49 százalékra. A rezsiköltség az összes megkérdezett 37 százalékának okoz gondot. A támogatott szintet a háztartások 24 százalékának fogyasztása lépte túl, ami a korábbi hónapok válaszainak átlaga.
Jó ideig marad a hétszeres áron adott gáz
Mint emlékezetes, a kormány tavaly augusztus 1-i hatállyal a lakosság “átlagfogyasztás” feletti tarifáját az áram esetében kétszeresére, a gáznál pedig hétszeresére emelte. Bár akkor azt ígérték, hogy a megemelt díjak követik a tőzsdék mozgását, azok nem követték az azóta bekövetkezett, jelentős piaci áresések ívét – emlékeztet a Népszava.
Ezzel kapcsolatban balliberális sajtóorgánumok kérdezték Gulyás Gergelyt a Kormányinfón, amire az volt a válasz, hogy a kormány “félévente vizsgálja felül a lakossági rezsidíjakat” – ez legközelebb decemberben esedékes.
A kancelláriaminiszter egyébként korábban, amikor a piaci energiaárak még alacsonyabban jártak, a kérdést azzal hárította el, hogy a tőzsdei szintek akkor is meghaladták a rezsicsökkentett energiadíjakat, sőt, áram esetében a „lakossági piaci” tarifát is. Ennek kapcsán ugyanakkor megjegyzendő:
a kormány csak a megemelt díjak esetében szegte meg a tőzsdekövetési ígéretet, ami különösen a gáznál nagy érvágás a családoknak. Az áram kapcsán pedig azért vitatható a felvetés, mert azt a lakosság számára szinte teljes egészében belföldről, a tőzsdéktől függetlenül, a piaci árak töredékén szerzik be.
Kiemelt képünk illusztráció
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!