Mint ismert, nagy port kavart a pedagógusok körében az immár a közoktatásért is felelős Pintér Sándor belügyminiszter kijelentése, aki gyakorlatilag megfenyegette a pedagógusokat, az érdemi párbeszéd helyett az erő nyelvén kíván kommunikálni velük.
Akkor a Mi Hazánk is megszólalt az ügyben, Lantos János, a párt munkaügyi kabnetjének elnöke úgy fogalmazott, a Fidesz képtelen átérezni a munkavállalók helyzetét, teljesen elszakadtak a magyar valóságtól, nincs semmilyen kapcsolódásuk a dolgozó magyar emberhez. A párt elfogadhatatlannak tartja ezt a hozzáállást.
– Biztosítunk minden pedagógust és szakszervezetet, hogy támogatjuk törekvéseiket, hogy kiharcolják a pedagógusok számára azokat a célokat, amelyek őket jogosan megilletik – írták akkor.
A szakszervezetek is tiltakoztak
Természetesen a szakszervezetek is felemelték szavukat az ellen, hogy korlátoznák a sztrájk lehetőségét.
– A magyar szakszervezeti konföderációk megdöbbenéssel értesültek arról, hogy a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló törvényjavaslathoz olyan módosító javaslat került benyújtásra, mely az eddigiekhez képest jelentősen korlátozná a pedagógusok sztrájkjogát – fogalmaznak.
Az aláíró konföderációk, a magyar pedagógus szakszervezetekkel egyetértve, elutasítják azt a törekvést, hogy a közoktatás területén a sztrájk alatti elégséges szolgáltatásról történő szabad megállapodás, illetve a munkaügyi perben eljáró bíróság jogerős határozatának helyébe egy – álláspontunk szerint jogkorlátozó – taxatívan szabályozó megoldás lépjen. Követelik tehát a javaslat azonnali visszavonását. Ebben teljes egyetértés van a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, a Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülése, a LIGA Szakszervezetek, Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Magyar Szakszervezeti Szövetség között.
A PDSZ is tiltakozik
A PDSZ továbbra is kitart a sztrájkkövetelések teljesülése és a sztrájkjog biztosítása érdekében a jogi eljárások, az egyeztetés és a sztrájkfolyamat mellett, és a sztrájkjog érvényesüléséért minden jogi lépést megtesz, beleértve azt is, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.
A köztársasági elnök mégis aláírta
Hiába tehát a széleskörű tiltakozás, a mai napon Novák Katalin köztársasági elnök aláírta a pedagógussztrájkot korlátozó törvény módosítását, annak ellenére, hogy az érdekképviseletek azt kérték tőle, forduljon az Alkotmánybírósághoz.
A történtekre reagálva Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezének alelnöke azt mondta, a kormány teljesen szembe megy a pedagógusok érdekeivel.
Az új Orbán-kormány annyira magabiztos lett az áprilisi választási győzelem után, hogy a partnerség legkisebb jelét sem áll szándékukban kifejezni, ezt mutatják a legutóbbi ellenséges hangvételű kormányzati nyilatkozatok is a pedagógusok irányában
– fogalmazott.
(Kiemelt kép: Máthé Zoltán / MTI)
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!