Az elmúlt tíz évben indult el a városunk életét súlyos mértékben érintő negatív folyamat, amely során romániából nagy számban gábor cigányok érkeztek és telepedtek le Pilisen – írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében László Attila polgármester.
Népesség számuk a bejelentett adatok alapján 394 fő, azonban Pilis polgármestere szerint a becsült, nem bejelentett számuk további 250 – 400 fő közé tehető. László Attila szerint ez a 650-800 fő a pilisi lakosság 6-7,5 százalékát teszi ki, amely az életvitelükből adódóan jól érzékelhetően már domináns jelenlétet eredményez a város központi részén.
Rengeteg problémát okoz a jelenlétük
Pilis polgármestere azt írta, jogszabályokat semmibe vevő életformájuk, amely csoportjuk nagy részét jellemzi, gyakorlatilag ellehetetleníti egy olyan város fejlődését, amely fővárosunk központjától negyvenhat, Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtértől pedig huszonhat kilométerre fekszik, de egyébként is nagyon jó adottságokkal rendelkezik.
„Hazánk törvényeit és a jogszabályait a döntő többségük nem ismeri és egyáltalán nem tiszteli, ezáltal szinte megszámlálhatatlan jogsértő cselekmény kötődik az ittlétükhöz”
– tette hozzá. Mint írja, ennek következtében, állatvédelmi, hulladékügyi, birtokvédelmi, építéshatósági ügyek, tűzgyújtási szabályok megszegése, köztisztasági szabálysértések, közút szabálytalan használata miatt, valamint gyermekekkel kapcsolatos szabályszegések miatt eljárások tucatjai indultak el velük szemben.
Megindult az elvándorlás Pilisről
László Attila emlékeztet, hogy az elmúlt években a NAV és az Idegenrendészet is indított velük szemben eljárásokat, illetve hozzájuk köthető bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt is nyomozások folynak. Mint írja, az egyik ilyen látványosan jogellenes tevékenységük az un. „építőipari bűnözés”, amely az idős, vagy könnyebben megtéveszthető magyar állampolgárok sérelmére a jelentős anyagi megkárosítás mellett, egy irgalmatlan mértékű környezetszennyező magatartást is magába foglal. Kiemelte, hogy a
„kialakult migrációs nyomásuk, már olyan szinten okoz társadalmi megbotránkozást és félelmet, amely hatására az elmúlt években megindult a tősgyökeres lakosság elvándorlása Pilisről.”
Szerinte a jelenlétük szembe megy Magyarország Kormányának migrációs politikájával is, amely folyamat Pilis vonatkozásában már egyfajta közbiztonsági és nemzetbiztonsági kockázatot is magában hordoz. „Továbbá a nyilvántartásba került jogsértő tevékenységük mellett, a nem nyilvántartott, un. látenciába kerülő jogsértő cselekmények száma minimum megegyező a nyilvántartott adatokkal” – fűzte hozzá.
Nagyobb jogkört szeretne városának a polgármester a helyzet kezelésére
A polgármester szerint egyébként többségük ismeretlen eredetű, de „annál jelentősebb anyagi kondícióval rendelkezik”. Kiemelte, hogy migrációjuk erőteljes és egyben erőszakos beáramlása miatt egyfajta
etnikai átrendeződés történt egy Pest vármegyei kisvárosban, amely álláspontom szerint azonnali beavatkozást igényel,
és amely folyamat egyik lassító eszköze lehet a honosítási vizsgálat részbeni önkormányzati hatáskörbe történő áthelyezése. „Mindezek függvényében kértem, több ezer pilisi polgár nevében, hogy pilisi érintettség esetén, helyezzék Pilis Város képviselő-testületi mérlegelési jogkörébe, vagy biztosítsanak Pilis Város képviselő-testület számára vétózási jogkört, a külföldről, Magyarországra érkező állampolgársági-honosítási kérelmekkel kapcsolatban” – zárta gondolatait László Attila.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Romlik a biztonsági helyzet a vonatokon, egy utasra támadtak a Miskolc–Szerencs-vasútvonalon