Vitéz Keresztesi Csaba Árpád történész tartott előadást Szatmárnémetiben a Mi Hazánk Mozgalom szervezésében Szatmári katonák az első világháborúban címmel.
Az előadást Vékony Csongor Levente nyitotta meg, aki maga is Szatmárnémetiben született. Az est házigazdájaként miután megnyitotta a rendezvényt, a Magyar Életvédők Egyesülete gondozásában megjelent A Székely Hadosztály költője című könyvből olvasott fel részleteket.
Három részes előadássorozat
„A lelkünkben, a szívünkben nincs határ közöttünk” – ezt már Szabadi István, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője, pártigazgatója mondta köszöntőjében. Keresztesi Csaba Árpád történész előadása elején a rendezvény ötletgazdájának, a Mi Hazánk szatmárnémeti elnökének, Komlódi Lórántnak mondott köszönetet a meghívásért.
A történész emlékeztetett rá, hogy tulajdonképpen egy három részből álló előadássorozat második állomása volt ez az esemény, melynek a Magyar Királyi Szatmári 12. Honvéd Gyalogezred története volt a témája.
Az első, decemberi előadáson a szatmári bakák önfeláldozó hősiességéről hallhattak az érdeklődők, míg a harmadik előadás a Székely hadosztály történetét szeretné bemutatni. Az előadás dátuma sem volt véletlen, hiszen 1914 június 28-án történt az a merénylet, amely kioltotta Ferenc Ferdinánd trónörökös és feleségének életét.
Középen vitéz Keresztesi Árpád Csaba előadó, Szabadi István országgyűlési képviselő és Komlódi Lóránt, a Mi Hazánk szatmárnémeti elnöke
Többnemzetiségű volt a gyalogezred
Az érdeklődők az előadás során nem csak az ezred történetével, de ruházatának részleteivel és fegyverzetükkel is megismerkedhetett. A gyalogezred toborzási területe Szatmár, Máramaros és Ugocsa vármegyék voltak. Azonban már a háború első napjaiban olyan komoly veszteségeket szenvedtek, hogy az ezred feltöltéséhez Bereg és Ung vármegyére is szükség volt. Keresztesi Csaba Árpád kiemelte, hogy egy többnemzetiségű gyalogezredről van szó.
Azonban fontosnak tartotta kihangsúlyozni azt is, hogy nincs arról adat, hogy a ruszin vagy román nemzetiségű katonák ne hajtották volna végre a parancsokat, ne engedelmeskedtek volna, ahogy az etnikai konfliktusok sem voltak jellemzőek.
Az előadás során a történész részletesen ismertette a gyalogezredhez köthető harci cselekményeket és ezek helyszíneit. Közben egy kivetítőn korabeli képeket is láthattak az érdeklődők. Keresztesi Csaba Árpád előadása végén kérdésekre válaszolt, majd a rendezvény kötetlen beszélgetéssel zárult.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!