Az Európai Unió Copernicus megfigyelőszolgálata szerint mintegy 18 kilométeres magasságban bomlott le az ózonréteg egy jelentős része, azonban az időjárás megváltozásának köszönhetően a bomlási folyamat a közlejövőben várhatóan megáll.
A tudósok már március elején felhívták a figyelmet a régióban szokatlanul erős ózonlebomlásra. A Copernicus Légkörmonitorozó Szolgálat friss felvételei szerint még mindig részben el van vékonyodva az ózonréteg.
A Déli-sarkvidék felett évtizedek óta megfigyelhető az ózonlyuk néhány hónapig az ottani tél után, amikor az ózon lebomlásához alkalmas feltételek fennállnak.
A kutatók szerint az, hogy most az északi féltekén is megjelent egy ózonlyuk, annak a következménye, hogy idén a korábbiaktól eltérő légköri jelenségek miatt a sztratoszférában szélsőségesen hideg hőmérsékletet mértek.
A szakértők már korábban is megfigyeltek kisebb ózonlyukakat az Északi-sark felett, de soha ilyen nagy kiterjedésben.
„Az ózonlyuk, melyet idén figyeltünk meg az Arktisz felett, kevesebb mint egymillió négyzet-kilométeres kiterjedésű. Ez a Déli-sarkvidék felett lévőhöz képest kicsi, mivel az 3-4 hónapon keresztül 20-25 millió négyzet-kilométeres is lehet”
– mondta Diego Loyola, az Európai Űrügynökség (ESA) szakértője.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!