Németország minden határon ellenőrzést vezet be és azon dolgozik, hogy megtagadhassa a migránsok belépését. A fokozódó politikai nyomásra reagálva Nancy Faeser német belügyminiszter ugyanis bejelentette, hogy 2024. szeptember 16-i kezdettel minden határátkelőnél bevezetik a határellenőrzéseket, és kidolgoznak egy modellt az „illegális migránsok belépésének megtagadására” – írta meg a Euractiv nyomán a Mandiner.
Korábban csak rendkívüli ellenőrzéseket alkalmaztak a lengyel, a cseh, a svájci, illetve az ausztriai szakaszon, majd ideiglenes ellenőrzést vezettek be a labdarúgó Európa-bajnokságra hivatkozva. Szeptember 16-tól kezdve azonban Németország összes szárazföldi határára kiterjeszti majd a határellenőrzéseket. És bár az EU schengeni övezeti szabályai általában tiltják a határellenőrzést, a tagállamok kérhetnek kivételt az Európai Bizottságtól.
Csökkentené az illegális migrációt a szélsőbalos kormánykoalíció
A jelek szerint az AfD elsöprő sikere már most komoly viharokat okozott a német belpolitikában, hiszen már az Antifával összefonódott, szélsőbalos belügyminiszter, Nancy Faeser is az illegális migráció visszaszorításáról beszél.
„Tovább akarjuk csökkenteni az illegális migrációt. Ennek érdekében teszünk most olyan lépéseket, amelyek túlmutatnak a jelenleg érvényben lévő intézkedéseken” – fogalmazott a miniszter. A politikus hangsúlyozta, hogy amíg az új Közös Európai Menekültügyi Rendszer nem biztosítja az EU külső határainak erőteljes védelmét, addig meg kell erősítenünk az ellenőrzést nemzeti határainkon”.
Szerinte a környező országokból érkezőkre ez az intézkedés “minimális hatással lesz”. Arról is beszélt, tárcája egy olyan modellen dolgozik, amely az európai joggal összhangban tagadhatja meg az illegális migránsok belépését Németországba. (Már eleve nonszensz, hogy az illegális(!) migránsok beáramlását csak úgy nem lehet megtagadni a fehérellenes uniós jog szerint – a szerk.)
A koalíciós partnerek nem örülnek
A fehérellenes Zöldek természetesen tiltakoznak a döntés miatt. Szerintük az ellenőrzések visszaállítása lehetetlenné tenné annak felügyeletét, melyik uniós országé a felelősség a migránsok adatainak ellenőrzése, valamint beléptetése kapcsán, amit azonban az uniós jog előír.
A CDU erre felvetette, hogy Németország hirdessen szükségállapotot az Európai Unió működéséről szóló szerződés 72. cikke alapján, amely lehetővé teszi rendkívüli intézkedések bevezetését a közrend fenntartása érdekében. Az Európai Bíróság azonban korábban már többször is elutasította, hogy ilyen intézkedéseket alkalmazzanak.
Nancy Faeser (SPD). Fotó: MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
A Twitter- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!