A napelemek hatásfoka jelentősen javítható azok megfelelő hűtésével, aminek eddigi akadálya a hozzá szükséges túl nagy mennyiségű víz volt. Éppen ezért számít komoly áttörésnek az az újfajta napelem, amely a levegőből nyert vízzel csökkenti a hőmérsékletét.
Az elmúlt években a kutatók olyan anyagokkal kísérleteztek, melyek alkalmasak a vízpárából iható mennyiségű vizet teremteni. A legjobban a szén nanocsövek teljesítettek, azon belül is a speciális polimer és kalcium-klodrid keverékéből álló gél, amely éjszaka, amikor hűvös van, és nagyobb a páratartalom, képes nagy mennyiségben megkötni a vizet a levegőből, majd nappal, a hőmérséklet emelkedésével fokozatosan elpárologtatni azt. Ráadásul ha a gélt áttetsző műanyaggal borítják be, a párolgó víz sem jut messzire, hanem ismét lecsapódik és összegyűjthető.
Ezt a koncepciót próbálták ki a Hongkongi Egyetemen a napelemek hűtésére. A gélt egy centiméter vastagon kenték fel egy sztenderd szilícium napelem hátoldalára. A terv az volt, hogy a gél éjszaka magába szívja a vizet, majd ezt nappal elpárologtatja, ezáltal hőt vonva el és hűtve a napelemet, ahogy az izzadás teszi a testtel. A koncepció bevált:
a géllel bevont napelemek hőmérséklete akár 10 °C-kal is csökkent, az átlagos hatásfok pedig egy kültéri teszt során 15 százalékról 19 százalékig ugrott ennek hatására.
(Élőbolygónk.hu nyomán – Fotó: Shutterstock)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!