Jogvédők felháborodottan fogadták Pakisztánban azt az új törvényt, miszerint a nemi erőszak elkövetői kémiai kasztrációval büntethetők, úgy vélik, ez „egy összetett probléma sommás megoldása”.
Arif Alvi pakisztáni elnök kedden írta alá a törvényt, amelyet az egyre több csoportos nemi erőszak és gyermekmolesztálás miatt dolgoztak ki, és fogadott el a parlament. A jogszabály megalkotásához valószínűleg az az eset adott nagy impulzust, amelyben egy anyát gyerekei szeme láttára többen megerőszakoltak egy autópályán.
A törvény külön törvényszékek felállítását írja elő a nemi erőszakot elkövetők felelősségre vonására, a halálbüntetés kiszabását is lehetővé teszi, és négy hónapban maximálja az ilyen perek lefolytatásának hosszát.
A pakisztáni törvényalkotási rend szerint a parlament által megalkotott, majd az államfő által aláírt törvényeket a parlamentnek még egyszer kötelezően jóvá kell hagynia ahhoz, hogy véglegessé váljanak, és a kormánynak négy hónapja van arra, hogy ezt kérje.
Jogvédő szervezetek és sok ügyvéd azonban nem tartja jónak a törvényt, azt mondják, a probléma összetett, ezért komplexen kell kezelni, egymagában a büntetés megszigorítása nem fog javítani a helyzeten, ha vele párhuzamosan nem teszik hatékonyabbá a bűnvádi eljárási rendet és az igazságszolgáltatást.
A pakisztáni emberi jogi bizottság egyik tisztségviselője porhintésnek nevezte a törvényt, szerinte az csak bonyolultabbá teszi a problémát, és nem foglalkozik azokkal az esetekkel, amelyekben az elkövető peren kívül meg akar egyezni az áldozattal, vagy megfenyegeti, hogy vonja vissza feljelentését.
(Forrás: MTI – Kép: illusztráció/pixabay)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!