Ausztrália legsűrűbben lakott keleti vidékein a klímaváltozás miatt egyre kevesebb a csapadék, aminek következtében a vízerőművek jelentősége is csökken az elektromos energia termelésében. Helyüket egyre inkább a napelemek és a szélturbinák veszik át.
2018-ban a megújuló energia Ausztrália teljes elektromosáram-felhasználásának még csak 21,3 százalékát adta, a 2019-es évben ez a szám már 24 százalékra emelkedett.
Tavaly nyolc új szélturbina-park kezdett termelni a kontinensen, összesen 837 MW-nyi új kapacitással. A naperőművek kapacitása ennél is nagyobbat nőtt:
1,4 GW-nyi termelőképességű napelemparkot és 2,2 GW-nyi háztetőre telepített napelemet kapcsoltak rá a hálózatra.
Éves összesített energiatermelésben tavaly a szél adta a legtöbb energiát az országnak. 19,5 TWh (terawattóra) energia jött létre a turbinaparkokban, 14,2 TWh a vízerőművekben és 5,1 TWh a nagy napelemparkokban. (2016-ban még 16 TWh jött a vízerőművekből az országban!) Így a tavalyi volt az első év, mikor a szél adta a megújuló mix legnagyobb hányadát, 35 százalékot, ezzel pedig a szélturbinák léptek elő Ausztrália első számú megújuló energiaforrásává, második helyre szorítva a vízerőművi energiatermelést.
Aggasztó azonban, hogy egy évtizednyi intenzív növekedést követően 2019-ben csak a 2018-as beruházási érték kevesebb mint felét, 10,7 helyett csupán 4,5 milliárd ausztrál dollárt költöttek a beruházók új kapacitások építésére.
(Élőbolygónk.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!