A Biden-kormányzat csütörtökön új intézkedéseket terjesztett elő, amik jóváhagyásához nem szükséges a Kongresszus.
Többek között azt, hogy a közepes méretű bankoknak több likvid eszközt kell tartaniuk, növelniük kell a tőkéjüket, rendszeresen stresszteszteknek kell alávetniük magukat, és „élő végrendeletet” kell írniuk, amely részletezi, hogyan lehet őket felszámolni – számolt be róla Reuters.
„Ezek mind olyan intézkedések, amelyeket a hatályos jogszabályok alapján be lehet vezetni és ennek következtében nincs szükség kongresszusi intézkedésre” – mondta a Fehér Ház egyik magas rangú tisztviselője. A Fehér Ház a szabályozás szigorítását szorgalmazza, miután a bankszektorban napokig tartó zavargások után az amerikai Silicon Valley Bank és a Signature Bank összeomlott, a svájci Credit Suisse pedig kormányzati mentőövet kapott.
A pénzügyi válságot követő Dodd-Frank törvény követelményeit enyhítő 2018-as törvény, amelyet a republikánusok és néhány mérsékelt demokrata párti képviselő szorgalmazott,
50 milliárd dollárról 250 milliárd dollárra emelte azt a küszöböt, amelynél a bankok rendszerszintű kockázatot jelentőnek minősülnek, és szigorúbb felügyelet alá tartoznak. A Szilícium-völgyi banknak tavaly év végén 209 milliárd dollárnyi eszköze volt.
A Federal Reserve legfőbb szabályozója a héten azt mondta a kongresszusnak, hogy a Szilícium-völgy „szörnyű” munkát végzett a kockázatkezelés terén, de republikánusok és demokraták egyaránt bírálták a szabályozókat és az ügynökséget a laza felügyelet miatt.
A Fed és más bankfelügyeleti hatóságok már jelezték, hogy a banki szabályok szigorítását tervezik, különösen a 100 és 250 milliárd dollár közötti eszközállományú cégek esetében.
Egyes demokraták, köztük Elizabeth Warren szenátor, a 2018-as változások teljes hatályon kívül helyezését követelték. A megosztott kongresszusban azonban elemzők szerint nem valószínű a törvényhozás esélye.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!