Valósággal felvásárolják a románok Kelet-Magyarországot

Kolozsváron 3 ezer euró, mintegy 1,2 millió forint az átlagos négyzetméterár, Temesváron 1700, Nagyváradon 1600 euró (600–700 ezer forint), míg a kelet-magyarországi ingatlanszektorban vannak olyan települések, ahol az értékek alig haladják meg a 100 ezer forintot, így most már sokan vállalják az ingázást Nyugat-Románia (sic!) és Kelet-Magyarország között, mondta a Népszavának Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője – írta meg a HVG.
Az utóbbi időben jelentősen megugrott a (jelenlegi) magyar–román határhoz közeli magyarországi településeken a romániaiak ingatlanvásárlása. Az érdeklődés már tavaly télen kezdődött, ám igazán idén januártól robbant be, amikor kiderült, az Orbán-kormány mellett Ausztria is áldását adta Románia schengeni övezethez való csatlakozására.
A Duna House szerint a Romániával határos vármegyék közül Hajdú-Biharban 9 százalékkal, Békésben 25 százalékkal, Szabolcs-Szatmár-Beregben 29 százalékkal emelkedett az ingatlaneladások száma az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, pedig a megyei átlagos éves drágulás mindenütt 14–24 százalékos.
Mindent elmond a két ország gazdasági helyzetéről, hogy miközben a magyarok CSOK, babaváró és egyéb hitelek nélkül a legolcsóbb ingatlanokat sem tudják megvásárolni, a románok szabályosan rárabolnak a hazai ingatlanpiacra.
Itt hangsúlyozni kell, hogy nem a (gúny)határon túli magyarok elleni uszításról van szó, hiszen ők a schengeni csatlakozás előtt is vásároltak ingatlant csonkahonban. A határnyitás óta azonban jellemzően románok érkeztek, akik egy szót sem tudnak magyarul.
Mérken a tavalyi 101 ezer forint után ma már 106 ezer forint a négyzetméterár, Komádiban viszont nagyobb drágulás után 118 ezerről 211 ezerre nőtt az érték – itt mégis szinte kilőtt a piac. A leginkább keresett települések között ott van: Debrecen, Biharkeresztes, Berettyóújfalu, Gyula, Békéscsaba, Battonya és Csenger is. Sóstógyógyfürdőn a nyaralók adásvételének felbuzgása várható.
A kormány elejét venné a felvásárlásoknak, ám érdemi koncepciót még nem tudtak kidolgozni.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás