Tilos a jövőben a kutya és macska fogyasztása a dél-kínai Szencsenben, miután a város kormányzata úgy döntött, májustól törvényben tiltják meg ezen háziállatok húsának felhasználását.
A hivatalos közlemény szerint a következő hónaptól tilos minden, az ország háztáji állatokat felsoroló listáján nem szereplő, tudományos célra, vagy bemutatásra használt vagy háziállatként tartott állat húsának fogyasztása. A döntéshozók érvelése szerint a háziállatként tartott macska és kutya a többi állatnál szorosabb kapcsolatot épített ki az emberrel, fogyasztásuk ezért számos fejlett országban, valamint Hongkongban és Tajvanon is tilos, amint azt a modern emberi civilizáció megköveteli. A 24.hu azt írja, a jövőben továbbra is fogyasztható háziállat marad a marha, a sertés, a birka, a szamár, a nyúl, valamint a baromfi, a galamb és a fürj. A tiltás alól kivételt jelentenek továbbá a vízi állatok, köztük a teknős és a béka is.
Az élelmiszerként nem hasznosítható állatok fogyasztásra történő szaporítása, tartása, kereskedelme, reklámozása, illetve az ilyen célra használt helyszín biztosítása mind törvénybe ütközik – hangsúlyozták.
Közismert, a koronavírus a közép-kínai Vuhan városában található hal- és húspiacról indult, az első betegek ott fertőződtek meg. Ez az a piac, egyebek mellett denevéreket és kígyókat is árultak. A kínai központi vezetés február végén betiltotta a vadhúsok fogyasztását és kereskedelmét. Szakértők egyetértenek abban, hogy a vírus denevérről került ez emberre, de nem feltétlen a vuhani piac volt a kiindulási pont.
Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem professzora korábban a köztévében arról beszélt, a koronavírus hasonlít a 2002–2003-as SARS-koronavírushoz, körülbelül 75-80 százalékban mutat azonosságot a két vírus genetikai állománya. A virológus kiemelte, a 2002–2003-as SARS-járvány esetében a cibetmacska volt a köztigazda. – Jelen esetben még nem tudták kimutatni, hogy van-e köztes gazdája a vírusnak– tette hozzá Jakab Ferenc.
Kitért arra is, hogy epidemológusok, virológusok vitáznak a kérdésben, de valószínűsíthető, hogy a vírus kiindulási helye nem a vuhani piac volt. Az tény, hogy a vuhani piacról érkeztek az első betegek, de úgy tűnik, maga a vírus nem onnan indult el. A Pécsi Tudományegyetem professzora kiemelte, a piacon több helyszínéről is vettek mintát a kutatók, ki tudták mutatni a vírust, de ez önmagában nem jelent semmit.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!