Egy súlyosan veszélyeztetett békafaj, a Telmatobius dankoi tavaly megmentett maroknyi egyedének nemrég világra jött 200 utódját ünnepli a santiagói Chilei Nemzeti Állatkert – jelentette be szerdán a dél-amerikai ország kormánya.
Az apró, sötét foltos békáknál október 11. és 12. között történt meg a peték megtermékenyítése. A különböző fejlődési szakaszokban lévő utódok növekedését árgus szemekkel figyelik az állatkert szakemberei.
A Telmatobius dankoi az Atacama-sivatagban lévő Calama nevű bányavároshoz közeli folyóban honos, ám az intenzív ipari tevékenységek és beruházások miatt a folyó rendkívül szennyezetté vált és kiszáradt.
Helyi kutatók egy csoportja a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) támogatásával tavaly kimenekített 14 békát a folyóból hátramaradt iszapos területről és Santiagóba szállították őket. Az állatok alultápláltak és dehidratáltak voltak.
Az akció nagy nemzetközi figyelmet kapott, mások mellett Leonardo Di Caprio is elismerően írt a kutatók erőfeszítéseiről az Instagramon.
Az állatkertben a kutatók igyekeztek a békák természetes élőhelyét idéző lakhelyet kialakítani az állatok számára.
Megtalálásukkor a kétéltűek olyan rossz állapotban voltak, hogy a szakemberek abban sem voltak biztosak, hogy egyáltalán a repülőutat túlélik, ám a 14-ből végül 12-en teljesen erőre kaptak, és a nemrég világra jött utódoknak hála talán sikerül megmenteni a fajt a kihalástól.
Gabriel Lobos, a calamai Természettudományi Múzeum kutatója szerint a következő nagy kihívás a békák természetes élőhelyének helyreállítása lesz, hogy idővel visszatérhessenek a vadonba.
(Forrás: MTI – Képek: nst.com.my/Parquemet/AFP)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!