A Koronavírus-kutatási Akciócsoport volt vezetője szerint a járvány kellős közepén vagyunk, miközben az egy évnél régebben felvett oltások kikoptak. Bár nem lehet állandó rettegésben élni, de a zsúfolt bevásárlóközpontokban újra indokolt lehet a maszk – derül ki az szmo.hu cikkéből.
A kattintásvadász hírportálok ismét megpróbálják meglovagolni a Covid-őrület egyre apadó hullámait. Jelenleg arról cikkeznek, hogy ebben a teljesen kiszámíthatatlan, szélsőségesen változó időjárásban már közel 300 ezren fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel. Ki tudja milyen tesztekkel megállapították, ezek 43 százaléka covidos!
„És ez csak a jéghegy csúcsa” – írják dramatizálva a helyzetet, hozzátéve, a valódi arányt nem is tudhatjuk, mivel sokan nem fordulnak orvoshoz, egyszerűen otthon kigyúgyulnak. Micsoda halálos betegség!
Az SZMO szerkesztősége gyorsan fel is kereste Jakab Ferenc egyetemi tanárt, a Pécsi Janus Pannonius Egyetem professzorát, aki a 2020-21-es Covid-járvány idején a Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője volt. Meg is kérdezték tőle, indokolt-e oltásért rohanni, illetve „mit csináljunk karácsonykor”?
Jakabtól megtudtuk (nem a proletár hordószónoktól, hanem az egyetemi tanártól – a szerk.), hogy „ez a variáns az omikronnak egy alvariánsa, tehát ugyanazokkal a tünetekkel jár, relatív enyhe náthás fejfájással, torokfájással, enyhe lázzal és ízületi fájdalommal, ami alapvetően nem olyan súlyos, mint az első variánsok esetében fellépő tüdőgyulladás volt”. Ettől függetlenül szerinte az idősekre és krónikus betegekre ez még ugyanolyan veszélyes, mint az első időszakban voltak a korábbi variánsok.
Erre reagálva fel is merült a kérdés, miszerint az országba érkezett alig 70 ezer Moderna vakcina elég lehet-e arra, hogy Magyarország „átvészelje a járványt”? Nem meglepő módon ezen a ponton szakértőnk elfelejtette felhívni a figyelmet arra, hogy korábban, oltás nélkül is kibírtuk valahogy. Jakab ehelyett arról beszélt, hogy a titok abban rejlik, „mennyire nyitott a lakosság az újabb oltásra”. Ha nyitott, akkor egy 9,5 milliós országban nyilvánvalóan kevés a 70 ezer vakcina. Szerinte minden attól függ, a lakosság „mennyire veszi komolyan” a járványt.
Az a baj, hogy azt veszem észre, nagyon kevesen vannak azok, akik felelősségteljesen gondolkodnak és cselekednek ebben a témában. Igazából azt érzem, hogy a legtöbben úgy gondolják, hogy letudtuk ezt az egészet, és már nincs mitől tartanunk. Kicsit megfázok, kicsit tüsszögök, aztán kész. De azért ez nem ilyen egyszerű, a vírus terjedése és a mutációképessége tekintetében sem, azért ez összetettebb dolog
– riogat a „szakértő”.
Megkopott védettség
Kiderült az is, az se lehet nyugodt, aki egy évvel ezelőtt oltatta magát, mert az a „golyóállómellény” már megkopott. A legmeglepőbb, hogy erről a „szakértők” és megmondóemberek úgy beszélnek, és a lakosság olyan megdöbbenéssel hallgatja, mintha nem lenne velünk egy influenza, ki tudja mióta, ami pontosan ugyanígy viselkedik.
„Természetesen a vakcina magasabb szintű és hosszabban tartó immunitást vált ki, de az sem tart évekig. Tehát egyértelmű, hogy az egy évnél régebben felvett oltások kikoptak. Az, hogy a lakosság 71.5 százaléka átoltott nagyon jó arány, azonban ennyi idő elteltével már nem jelent biztos védettséget. Ha ebből a 71.5%-ból néznénk egy titert, hogy jelen pillanatban mennyi antitest található az oltottakban, akkor az szerintem jóval alacsonyabb lenne, mint abban az időszakban, amikor ez a statisztika készült. Azaz szerintem az évenkénti egyszeri újraoltás ugyanúgy, ahogy például az influenza esetében is ajánlott, az abszolút releváns lehet a koronavírus esetében is” – magyarázza.
Kiderül az is, nem kell csüggedni, ha valaki elmulasztotta eddig felvenni az oltást, azt a járvány kellős közepén is nyugodtan be lehet adatni. Miért is ne?
Oltani mindig érdemes. És mindig-mindig kisebb a veszélye, mint a természetes fertőzésnek
– állítja teljes meggyőződéssel.
Maszkokat fel!
Jakab szerint nem lehet rettegésben élni az életünket, de azért a zsúfolt bevásárlóközpontokban, főleg karácsony előtt, „önmagában is egy hasznos dolog lehet, nemcsak a Covid, hanem minden egyéb felső légúti fertőzés tekintetében”, ha ismét maszkot húz mindenki az arcára. A kézfertőtlenítés is hasznos.
„A távolságtartás nyilván nagyon nehéz, de amennyire lehet, próbáljuk meg azért megtenni. Ez a három intézkedés, koronavírus ide, koronavírus oda alapvetően fontos lehet egy ilyen légúti fertőzéses járványidőszakban” – teszi hozzá.
Kiderül az is, kimondottan kell figyelni a krónikus beteg nagyszülőkre a karácsonyi ünnepek alatt. Azt nem részletezni, hogy oltottra és oltatlanra egyaránt?
Kiemelt képünkön Jakab Ferenc – fotó: Ruprech Judit / MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!