Egyre több magyar kénytelen saját zsebből finanszírozni a daganatszűrő, illetve a CT és MR diagnosztikai vizsgálatokat, a várólisták ugyanis hetekig, hónapokig elnyúlhatnak. Az önkormányzati megoldások város és vidék között egyre nagyobb különbségeket mutatnak – derül ki a DW Magyar videóriportjából, melyet a Hvg szemlézett.
Miközben hazánkban az egyik legjelentősebb a fizetésekre kivetett sarc adó, a magyar emberek azok, akik a legkevesebbet kapnak az elvett adóforintjaikért cserébe. Ennek legékesebb példája az egészségügyben mutatható ki, ahol a hosszú várólisták, az orvos- és nővérhiány miatt nem csak az ellátás minősége hagy maga után kívánnivalót, de sokan még ehhez a kétes értékű ellátáshoz sem jutnak hozzá. Így, nem elég, hogy a bérünk tetemes százaléka tűnik el „egészségügyi hozzájárulás” címén, azon kapjuk magunkat, hogy ha komoly bajunk van, súlyos összegeket kell fizetnünk a magánellátásért, különben nem is remélhetünk érdemi segítséget.
A DW Magyar tudósítói egy nyugat-magyarországi kis településre, Szanyra látogattak el, ahol egy mezőgazdasági vállalkozó, egy volt pajta épületében többszázmillió forint értékű MR-berendezést üzemeltet. Nincs olyan nap, hogy ne állnának sorban a helyiek a vizsgálatokért, miközben azok akár százezer forintba is kerülhetnek. A helyi megkérdezettek azonban elmondják, az állami egészségügyben tapasztalható hosszú várólisták miatt, ha tehetik, inkább fizetnek. Vagyis, az átlagember, főleg vidéken, duplán kell, hogy fizessen azért, hogy rendes egészségügyi ellátást kapjon. Egyfelől levonják „adó” formájában a béréből, aztán pedig magánúton is fizetnie kell.
Igaz, a riportból kiderül, lehetne ezt másképp is csinálni. Amelyik önkormányzatnál például van pénz, ott a városvezetés támogatásával is beszerezhetőek a korszerű CT-berendezések. Egy egészségügyi program keretében biztosítható, hogy mindenki számára elérhetővé váljon a CT vagy az MR vizsgálat, méghozzá mindössze 10 napon belül. A fővárosban ez egyébként már működik, ennek köszönhetően az elmúlt 3 évben több mint tizenkétezer vizsgálatot végeztek, ami nem mellesleg kb. 1 milliárd forintba került.
Az Eurostat adatai szerint
az uniós országok közül Magyarországon a legmagasabb a daganatos megbetegedések aránya. Évente több tízezren halnak meg rákban, pedig minden negyedik haláleset megelőzhető lenne
– derül ki a riportból.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!