A geotermikus energia, más néven a „Föld hője”, napjainkban jobbára mint kiegészítő energiaforrás van jelen. Főként fűtéshez, ritkábban áramtermeléshez használjuk fel. Ez azonban nagyot változhat egy amerikai óriásbefektetésnek és egy új magyar technológiai fejlesztésnek köszönhetően.
A BBC úgy becsülte, a geotermikus energiatermelés 4,6 milliárd dolláros bizniszt jelent globálisan, ami nem túl számottevő összeg a világ energiapiacán. A Föld hőjéből nyert energia ráadásul néhány országot leszámítva nagyon kis részt képvisel az energiamixben. Ezen nagyot fordíthat egy amerikai óriásprojekt.
A Petrolern LLC vállalat foglalkozik azzal, hogyan lehetne az olaj- és földgázipari infrastruktúrát átforgatni tisztaenergia-termelésre. Erre a legkézenfekvőbb megoldás az olajkutak geotermikus energiatermelésre való átállítása volna. Erre a Petrolern számításai szerint 16 milliárd dollár jutna. A beruházás 10 év alatt megtérülne, és 200 ezer munkahelyet teremtene – írta meg az Élő Bolygónk.
Ebben segíthetne egy magyar fejlesztés, mellyel az amerikai Think Geoneregy szakportál is külön cikkben foglalkozott.
Az egri MS Energy Solutions Kft.
Kiskunhalason alakította ki a világ első olyan zárt ciklusú, geotermikus hőtermelő erőművét, amely egy sikertelen olaj- és gázkutató fúrásból visszamaradt kutat hasznosít újra.
A WeHEAT-technológia vízkinyerés nélkül működik, vagyis nem veszélyezteti a vízbázist. Igaz, kevesebb energiát termel, mint vízkinyeréses társai, viszont azt sokkal megbízhatóbban teszi.
Hol érdemes használni?
A geotermikus energia hasznosítása akkor éri meg, ha a Föld hője lefelé haladva gyorsan nő (például vulkanikusan aktív területeken), és van olyan anyag, ami felhozza azt (például rétegvíz). Kenya, Salvador, Izland, a Fülöp-szigetek, Új-Zéland vagy Costa Rica geotermikus nagyhatalmaknak számítanak.
De hazánk is jó adottságokkal bír, hiszen alattunk is vékony az alapkőzet, ami azt jelenti, a hőmérséklet lefelé körülbelül kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint a világi átlag. Ráadásul ezen felül ott van még a termálvizünk, és a 9000, jelentős részben újrahasznosítható meddő mélykutunk.
Fotó: Youtube
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!