Az elmúlt hónapokban sokszor volt már szó a közvéleménykutatások korlátairól, a mérési módszerek egysíkúságából adódó félreértésekről, de olyan eset is volt, amikor a mérési adatok manipulálását mutattuk be és azt, hogy a cégek hogyan igyekeznek már az adatfelvétel pillanatában a számukra kedves eredmény felé kanyarítani a válaszokat.
Kiszivárgott képernyőképek: így csalnak a közvélemény-kutatók a Mi Hazánk kárára
Alig pár nap van hátra a 2022-es országgyűlési választásig, a pártpreferenciákat felmérő intézetek sorra jönnek elő az utolsó felméréseikkel, így a „ha most vasárnap lennének az országgyűlési választások” klasszikus kérdés a szó legszorosabb értemében érvényesül.
A legutolsó mérését a Medián és a Závecz is nyilvánosságra hozta, ezekből a Fidesz előnye látszik, de Hont András a tőle megszokott stílusban bővebben is értékelte az adatsort.
Hont egyik megállapítása, hogy a mögöttünk hagyott ciklusban a balliberális tömb érdemben nem tudta közelíteni a Fidesz támogatottságát. Az ellenzék-Fidesz-arány meg sem rezdült négy év alatt – írja bejegyzésében.
„Akik azért kaptak az elmúlt időszakban pénzt, hogy ezt megváltoztassák, vagy csak megértsék és az ellenzéki közvélemény elé tárják a tényleges képet annak okaival együtt, azok nem létező tényezők, munkájuk értékelhetetlen. Fölösleges a közmédiára vagy a pénzszórásra mutogatni, mert ez így volt négy éve is (sőt), ismertek voltak az adottságok, viszont két év szürreális járványkezelésen vagyunk túl, egy rémesen aggasztó gazdasági helyzetben, és a szomszédban háború dúl”
-jegyzi meg az ATV-n is szereplő publicista.
Hont András arra is felhívta a figyelmet, hogy a korábbi mérések és a választások tényleges végeredményei alapján a bejutási küszöb környékén álló pártok esetében jelentős eltérés figyelhető meg. Ennek alapján a Mi Hazánk és a Kutyapárt is parlamenti erővé válhat.
„Fontos megjegyezni, hogyha egy kis pártnak a választás előtt 4 százalékot mérnek, akkor az általában be szokott jutni.
Volt példa az ellenkezőjére is, de általában bejut. A Medián utolsó mérése 2006-ban 3 százalékot adott az MDF-nek, a párt viszont átlépte a küszöböt, ahogy 2014-ben az LMP is, noha hajszálra ugyanannyit jósoltak neki az utolsó fölmérésben, mint az MDF-nek ’14-ben, azaz 3 százalékot. 2010-ben március elején még 1-2 százalékra taksálta a Medián az LMP-t, az utolsó, március végi mérésében már 6-ra, de a párt végül 7 és fél százalékkal magabiztosan került a parlamentbe. Jelenleg a Medián a Mi Hazánknak és az MKKP-nek is 4 százalékot ad” – emlékeztet Hont.
A teljes bejegyzés ide kattintva olvasható.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!