Erre a Mi Hazánk Sportkabinetje hívta fel a figyelmet egy, a Facebookon közzétett elemzésben.
Régóta foglalkoztatja a sportszerető közvéleményt a magyar és a külföldi játékosok aránya a hazai bajnokságokban, legyen szó fociról, kézilabdáról, kosárlabdáról, röplabdáról, vagy akár jégkorongról.
Korábban a Mi Hazánk Mozgalom Sportkabinetje adatelemzéseket készített az idegenlégiósok szerepvállalásáról az elsőosztályú labdarúgó-bajnokságban, valamint a férfi kosárlabda NB I-ben.
„Vizsgáltuk a keretek összetételét, a tényleges játékperceket, illetve a játékosügynökök szerepvállalását is”
– olvasható a nemzeti ellenzéki párt sportkabinetjének Facebook-posztjában.
Hozzáteszik, sajnos a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) adatbankja nem szolgál elemezhető információkkal, ugyanis nem rögzítik a játékosok játékperceit a jegyzőkönyvek, illetve a csapatok kereteiben nem tűntetik fel a játékosok nemzetiségét sem. Továbbá más látványsportágak – röplabda, kosárlabda, jégkorong – szakági szövetségeivel ellentétben az MKSZ semmilyen szabályozást nem ír elő a klubok számára, hogy hány magyarnak kell a pályán lennie az adott bajnoki mérkőzésen.
A Mi Hazánk Sportkabinetje szerint maguk a klubok is szűkmarkúan bánnak az információkkal, így csak pár csapat honlapjáról tudtak adatokat gyűjteni, a legtöbb egyesület nem tünteti fel a játékosok nemzetiségét. A férfi NB I-ben a bajnokságra leadott keretek (kizárólag a csapatok honlapja szerint), azonban beszédesek, ezek alapján a pontvadászat három meghatározó klubjában a következőképpen alakul a magyar játékosok százalékos aránya:
- Telekom Veszprém 25 százalék;
- Pick Szeged 38,1 százalék;
- FTC 94,74 százalék.
A női szakág két kiemelkedő csapatánál pedig így:
- Győri Audi ETO KC 33,33 százalék;
- FTC-Rail Cargo Hungaria 70 százalék.
Megjegyzik, habár Magyarországon minden kézilabdaklub hazai tulajdonban van, a legeredményesebb csapataink döntő százalékban mégis külföldieket alkalmaznak. Gyakorta kapja meg a Mi Hazánk Mozgalom azt a kritikát, hogy radikális nézeteinek bevezetése (50 százalékos kvóta a magyar játékosok minimum arányát illetően) letörné a nemzetközi sikereket.
Az adatelemzést és a táblázatokat Büki Richárd, a Mi Hazánk Sportkabinetjének tagja készítette.
Nem csak külföldi játékosokkal lehet elérni nemzetközi sikereket
„Az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) adatbankja a Bajnokok Ligája legjobb nyolc csapatánál teljesen hozzáférhető, így azokból könnyedén lehetett elemzéseket készíteni. A férfi mezőnyben a Veszprém a legalacsonyabb százalékban és számban alkalmaz hazai játékost. Sajnos ugyanez igaz női vonalon is, ahol a győri klub a sereghajtó ebben a tekintetben” – írják.
A Sportkabinet szerint elgondolkodtató, hogy a PSG, a Kiel, vagy éppen a Magdeburg férfi csapata kétszer annyi hazai játékossal van a negyeddöntőben, mint a Veszprém.
„A dán, norvég, francia női klubok ugyanígy saját nemzetiségű játékosaikkal érik el sikereiket.
Kézenfekvő a fentiek ismeretében, hogy a nagy világversenyeken azok a nemzetek uralják le a válogatott mezőnyt, amelyek saját klubcsapataikban biztosítják, hogy a legmagasabb szinten játsszanak a játékosaik” – olvasható a bejegyzésben.
A Mi Hazánk Mozgalom Sportkabinetje szerint örömteli lenne, ha végre meghallanák a feltételezett „siker zálogán” rugózó klubvezetőink, szurkolóink, hogy a nálunk sokkal liberálisabb társadalmakban élő nemzetek keményen kiállnak a hazai sportolóik érdekeiért. A siker titka nem az, hogy klubjaikat leuralják a külföldiek, hanem az egészséges egyensúly megteremtése, amelyben nem szorulnak ki a hazai sportolók a hazai csapatokból.
Példaértékű, ami a Fradi női csapatánál zajlik
Az elemzés kitér rá, üdítő kivétel itthon az Elek Gábor által irányított női kupagyőztes és BL-négyesdöntőbe jutó ferencvárosi csapat, melynek keretében a Bajnokok Ligája mezőnyében a legmagasabb a hazai játékosok aránya, számszerűsítve 58,62 százalék. Abszolút értékben is a Fradi rendelkezik a legtöbb – 17 – hazai kézilabdázóval Európa legjobb nyolc női csapata között.
„Tehát magyar példa is van: létezik másik út is a sikerhez!”
– hangsúlyozza a Mi Hazánk Mozgalom Sportkabinetjének elemzése.
Hozzáteszik, szükséges lenne, hogy a magyar kézilabdacsapatok a honi bajnokságokban legalább 50 százalékban szerepeltessenek hazai játékost, csakúgy, mint külföldi riválisaik a Bajnokok Ligájában. A „kvótatörvény” a Mi Hazánk azonnali megoldási javaslata a jelenlegi helyzetre!
Eleket azért meneszthették, hogy külföldi edzőt hozzanak a helyére
Az elemzéssel kapcsolatban megkerestük Nagy Attilát, a Mi Hazánk Sportkabinetjének vezetőjét, aki annyi kiegészítést kívánt tenni, hogy információi szerint Elek Gábort, a FTC női csapatának edzőjét éppen azért menesztette Kubatov Gábor klubelnök a Metz elleni BL-visszavágó előtt, hogy egy külföldi szakembert hozzon a helyére, aki majd külföldi „sztárjátékosokkal” BL-győzelemre vezetheti a Ferencvárost. A sors furcsa fintora, hogy időközben a Fradi idegeben hét góllal legyőzte a jelenlegi legjobb formában lévő európai csapatot, így ott lehet a budapesti final fourban.
„Talán nem késő visszavonni Elek Gábor kirúgását, és továbbra is magyar edzővel és többségében magyar játékosokkal küzdeni a nemzetközi porondon!”
– zárta szavait Nagy Attila.
Kiemelt képünkön: a Metz elleni továbbjutást ünneplő ferencvárosi lányok. Forrás: fradi.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!