A fejést, a takarmányozást és a trágyázást is robotok végzik majd a Szent István Egyetem kaposvári gazdaságában. A gazdaság egyébként tehén-barát, ugyanis az állatok a saját bioritmusuk szerint élhetnek, szabadon legelnek és még a fejés időpontjáról is dönthetnek – írja a noizz.hu
Rengetegen értekeztek már a nagyüzemiállattartás egészségtelen körülményeiről, ami nem csak vegytiszta állatkínzás, de az állat húsának minőségét is befolyásolja. Éppen ezért próbálkozik meg a Kaposvári Campus az „etikus állattartással”, amivel azon túl, hogy méltó körülményeket biztosítanak a teheneknek, a belőlük előállított élelmiszer is jóval egészségesebb lehet.
Egyértelmű, hogy ezeknek az állatoknak már teljesen más a bioritmusuk, mint a harminc-negyven évvel ezelőtt élt teheneknek. Ezzel pedig az alkalmazott technológiának is lépést kell tartania
– mondta dr. Húth Balázs, az Állattenyésztés-technológia és Menedzsment Intézeti Tanszék vezetője.
A gazdaság biztosítja, hogy a tehenek stresszmentesen, kötött időpontok nélkül, saját szervezetük bioritmusának megfelelően élhessenek, mindezt minimális emberi befolyás mellett.
A fejőrobot a munka minden fázisát elvégzi, a tőgy előkészítését, a fejést, a fertőtlenítést – emberi beavatkozás nélkül. Egy robot 60-80 tehenet képes ellátni. A fejési intervallum a tehén saját biológiai ritmusához igazodik, így nem okoz stresszt az állatnak, aki jól érzi magát a fejőállásban.
– számol be az innovációról a SZIE munkatársa.
Az állatok akkor termelnek több tejet, ha pihennek, így az állattartónak is az az érdeke, hogy a tehén minél többet pihenjen
– számol be a szakember a szie.hu oldalán.
“Célunk, hogy a lakosságot, illetve az emberiséget minél jobb minőségű élelmiszerrel lássuk el. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy a sokszor hibafaktornak számító humán befolyást a minimálisra csökkentjük, és az egyes munkafolyamatokat automatizáljuk.
Ezáltal precíziós jelleggel be tudunk avatkozni egy-egy termelési folyamatba, melynek segítségével elkerülhető a gyógyszeres kezelés vagy éppen az elhullásból származó veszteség. Ha kevesebb gyógyszert, antibiotikumot alkalmazunk a termelés során, a fogyasztók egészségesebb termékekhez juthatnak, így ezek a precíziós technológiák élelmiszerbiztonsági szempontokat is szolgálnak” – magyarázta a Kaposvári Campus tanszékvezetője, hogy miért fontos a technológiai élelmiszerbiztonsági szempontokból.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!