Az V. kerületi fideszes vezetésű önkormányzata a nyáron 700 millió forint értékben adott el önkormányzati tulajdonban lévő kereskedelmi ingatlanokat. A probléma ezzel csak az, hogy több ingatlant úgy vásárolhatott meg kedvezményesen az azt korábban bérlő cég, hogy a cég maga pár nappal az eladás előtt cserélt gazdát. Így az új tulajdonos, aki korábban nem volt bérlő, élhetett a bérlői kedvezménnyel és milliókat spórolhatott a belváros legforgalmasabb részein lévő ingatlanokon.
A kedvezményes belvárosi ingatlanosztásban új szintet jelentet mikor egy fideszes képviselő, Szágerné Fazekas Éva lánya piaci árához képest több tízmillió forinttal olcsóbban jutott egy értékes, remek adottságú ingatlanhoz a belvárosi önkormányzat nyári ülésén. A Bajcsy-Zsilinszky úti elegáns virágüzlet tulajdonjogához – az édesanyját is soraiban tudó – Fidesz-frakció szavazatai segítették hozzá a vevőt. Ezt az önkormányzat június 25-ei testületi ülésének jegyzőkönyve is dokumentálta.
Kedvezményes ingatlan, nem csak rokonoknak
Noha a képviselő asszony lánya sok tízmillióval olcsóbban vásárolhatott ingatlant, ez a fogás kis tételnek tűnik azokhoz a százmilliókhoz képest, amelyekre szintén a június 25-ei testületi ülésen adta áldását a kormánypárti többség. És amelyek közül néhány a kedvezményre jogosító döntés előtt lett egy ingatlanos cégé.
A hivatalos jogszabály szerint az önkormányzat 30%-os kedvezménnyel adhatja el az üzlethelyiségeket azoknak a vállalkozásoknak, melyek korábban bérelték azt. Ezzel önmagában még nem is lenne semmi probléma, ám vannak esetek, amik kérdéseket vetnek fel. Példának okáért az Andor 06 Kft. 2013 óta bérelt egy 484 négyzetméteres irodát a Dorottya utca 9-ben. A cég 2019-ig a Lofthome Ingatlanforgalmazó társaság tulajdonában állt, amit aztán eladott egy másik cégnek, amitől június 11-én megvásárolta egy harmadik, a Gellért Globe.
Öt nappal később az V. kerületi képviselőtestület (június 16-án) kapott egy előterjesztést a korábban bérelt ingatlan eladásáról, amihez végül 88 millió forint kedvezménnyel jutott hozzá az Andor 06. A cég 423 ezer forintot fizetett négyzetméterenként az irodáért, miközben azon a környéken jóval egymillió fölött mozognak a négyzetméter árak. Ez pedig semmilyen számítással sem 30%-os kedvezmény.
Nem egyedi eset
Egy cég egy Károly körúti, 238 négyzetméteres irodát 443 ezer forintos négyzetméteráron vásárolt meg az önkormányzattól, holott a környéken a négyzetméterárak 800 ezer és 2 millió között vannak. A cég a teljes összeget tekintve 45 millió forintos kedvezménnyel jutott hozzá az irodához.
Hasonlóan jó üzletet kötött:
-
- egy réteses cég, ami 304 ezer forintos négyzetméteráron szerzett meg egy galériás üzlethelyiséget a Vámház körúton.
- egy jó állapotú szépségszalont 243 ezer forintos négyzetméteres áron vehetett meg bérlője a Királyi Pál utcában (a 121 négyzetméteres üzletből 72 négyzetméter pince).
- a Falk Miksa utcában egy emeleti végrehajtó iroda került 427 ezer forintos négyzetméteráron áron a korábbi bérlő tulajdonába. Ezen a környéken szintén a milliós egységárak a jellemzőek.
- a Múzeum körúton pedig 472 ezer forintért lett négyzetmétere a bérlő kínai étteremé. Miközben a kínaiak olcsón hozzájutottak az ingatlanhoz, addig egy másik – szintén Múzeum körúti étteremnél (úgy hogy nem a tulajdonjog, hanem csak a bérleti jog eladó) 545 ezer forintot kértek négyzetméteréért. Ha a 30 millió forintos átadási árat megfizette valaki, utána vált jogosulttá, hogy a havi 570 forintos bérleti díjat fizesse.
(24.hu nyomán – Fotó: Ivándi-Szabó Balázs /24.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!