Az elmúlt hónapokban több cikkben is foglalkoztunk a hazai lovassport körül kialakult méltatlan helyzettel és áldatlan állapotokkal. Ezek nyomán egy olvasói levelet kaptunk, mely mélyebb betekintést enged a hazai lovaglásban uralkodó viszonyokba.
A Magyar Jelenen írtunk korábban a hazai szakszövetség körüli ügyekről, a múlt héten pedig a herpeszvírus megjelenése borzolta a kedélyeket. Ennek nyomán keresett meg minket egy szülő, aki gyermekeivel szerettette meg a magyarság számára egyébként valóban fontos lovaglást.
Nagy biznisz a versenyeztetés
A herpeszvírussal foglalkozó cikkünkben számoltunk be arról, hogy a Magyar Lovassport Szövetség november 12-18 között rendelt el versenyrendezési tilalmat a járvány kialakulásának megfékezésére. Akkor is említettük, hogy teljesen érthetetetlen ez a fajta korlátozás, hiszen az EHV1 herpeszvírus lappangási ideje 21-28 nap között van, míg az első bevallott eseteket november 4-8 között találták. A névtelenséget kérő levélíró adatai azonban választ adnak a felvetődő kérdésekre: mint írta ugyanis, például a következő versenyen, melyet november 29-től december 1-ig rendeznek, egy boxért 27 500 forintot kérnek el. Ebből a dijugratas.hu adatai szerint 100 darab is rendelkezésre áll, vagyis csak ez a bevétel egyetlen versenyen majdnem 3 millió forint. Erre jön rá a nevezés, ami 10.000 Ft ugrószámonként. Egy ló két számban is indulhat, vagyis egy versenyző egy lóval a háromnapos verseny alatt 60.000 Ft bevételt generálhat. A következő versenyre egyébként csak a pénteki napra 110 lovat neveztek be.
Egyszer sem ellenőrizték a lovakat és papírjaikat
A minket megkereső szülő azt írta, hogy az egyik lánya több éve versenyez díjugratásban, így sok helyszínen megfordultak már, többek közt Balatonvilágoson, Kecskeméten, Simonpusztán és több alkalommal a Nemzeti Lovardában, a Tattersallban is.
„Egyetlen egyszer sem fordult elő az elmúlt évek során, hogy bármelyik versenyhelyszínen ellenőrizték volna azt, hogy valóban az a ló áll fent a lószállító járműben, amelyiknek az útlevelét átadjuk” – emelte ki.
Az előírások szerint ugyanis a versenyre érkező lovaknak érvényes oltással és egy éven belüli negatív FKV (fertőző kevésvérűség) szerológiai vizsgálattal kell rendelkezniük ahhoz, hogy részt vehessenek a versenyen. Ezek meglétét a ló egyedi dokumentumával, az úgynevezett lóútlevelével lehet igazolni. „A rendszer azonban nem így működik. Egyetlen versenyhelyszínen, egyetlen egyszer sem ellenőrizték sem a rendezők, sem a jelen lévő állatorvos a ló bélyegei alapján, hogy valóban az az állat érkezett-e versenyre, amelynek útlevelét átadta a versenyző” – állítja.
A lóútlevél tartalmazza…
… az oltásokat…
…és az FKV szerológía vizsgálatok eredményeit (Olvasónk képei)
A Nemzeti Lovardában a leglazábbak
A vidéki versenyhelyszínek többségén legalább arra veszik a fáradtságot, hogy belenézzenek az útlevélbe, van ahol el is veszik és csak a versenyszám után adják vissza, de ez nem zárja ki azt – és több ilyen esetről is tudok -, hogy olyan ló vesz részt a versenyen – másik állat útlevelével -, amelynek nincs oltása vagy negatív FKV tesztje. Soha, senki nem szólt ezért, egyetlen versenyen sem.
„Az biztos, hogy az összes általunk látogatott versenyhelyszín közül mindig a Nemzeti Lovardában kezelték ezt a leglazábban” – jelentette ki a minket megkereső férfi.
Szerinte ott hosszú évek alatt egyszer sem nézte meg a lovak útlevelét senki, ezért mint nekünk küldött levelelében írta, bárki, bármilyen lovat bevihetett a versenyre. „Szégyen, ami a magyar lovassportban folyik, sajnos ez a sport sem szól ma már semmi másról, csak a pénzről” – zárta levelét. Az üggyel kapcsolatban korábban megkerestük a Magyar Lovassport Szövetséget, azonban kérdéseinkre a mai napig nem kaptunk választ. Természetesen amennyiben az érintettek szeretnének reagálni, úgy helyt adunk véleményüknek.
Kiemelt kép: Dabas.hu
A hazai tiltás ellenére külföldön versenyeztetnek magyar lovakat
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Újabb botrányok vetnek árnyat a dicső múltú magyar lovassportra