A külföldi érdekek és földtulajdon óriási kockázat a járványokat tekintve

„Nemcsak a média, hanem a politika, illetve az agrárszakma is komolyan foglalkozik a járvánnyal, de bizonyos szempontok úgy tűnik, fel sem merülnek. Úgy gondolom, hogy fel kellene hívjuk a figyelmet, arra hogy mind a kiskérődzők pestise, mind a száj- és körömfájás külföldi tulajdonban lévő, illetve zártkörű részvénytársasági formában működő, külföldi érdekeltséget is magában foglaló nagybirtokokon ütötte föl a fejét"
– mondta el a Magyar Jelennek Hibbey Zsombor zalai gazdálkodó, tájépítő mérnök.
Hozzátette, ha 35 év rendszerváltó politikája után ott tartunk, hogy a magyar gazdát mondjuk Paulnak vagy Wolfgangnak szólítjuk, ha ez az irány és ez a politika hozzáállása, az azért is aggályos, mert szembemegy az Alaptörvénnyel.
Most, amikor négy irányból négy súlyos állatbetegség támad, tízmillió magyar ember ellátása és egy teljes ágazat van veszélyben.
Hibbey Zsombor – aki zalai gazdaként elszenvedte a kiskérődzők pestise miatti zárásokat is, hiszen az éppen az ő gazdaságuk közelében tört ki egy osztrák tulajdonos birtokán – rámutatott, hogy ilyen helyzetekben kell észrevenni, mennyire fontos lenne, hogy magyar kézben legyen a magyar termőföld.
„Magyar gazdához, magyar tulajdonú kisgazdaságba is betalálhat ez a vírus, csakhogy a tőkeérdek és profitérdek jelentősen növeli a kockázati tényezőket"
– fogalmazott Hibbey Zsombor.
Megjegyezte, hogy ezek a gócpontok, ahol a fertőzések kitörtek, nagy létszámú, zsúfolt, nemzetközi kereskedelembe bekapcsolt telepek. Munkavállalóik által, eszközeik által, utazásaik által, inputanyag-beszerzéseik által be vannak kapcsolva a világkereskedelembe.
„Az nem lehet, hogy kitesszük magunkat ennek a nemzetköziségnek, és nem tudom máshogy mondani: közben ne találjon be ebből a kinyílott világból megannyi vírus, fertőző betegség"
– jegyezte meg.
A járványügyi nyomozás felvetette, hogy a levéli telep, amely egy osztrák gazda tulajdonában van, akár egy szlovák állatorvos révén is megfertőződhetett. Az ominózus állatorvos éppen azon a napon járt a telepen, amikorra a fertőződést teszik. Ő járt több csallóközi telepen és azon a cseh határhoz közeli, legnagyobb szlovák marhatelepen is, ahol szintén kitört a járvány.
A kisbajcsi telep kapcsán pedig éppen a minap jelentek meg hírek arról, hogy súlyos higiéniai hiányosságok voltak tapasztalhatók. Itt a járványügyi nyomozás az egyiptomi vendégmunkásokat, és a telepvezető afrikai útját jegyezte fel lehetséges eredőnek.
„Abszolút logikátlannak tűnik az, hogy aki a bajt okozta mondjuk emberi mulasztás kapcsán, az kapja a teljes kártalanítást és az újratelepítéshez a támogatást"
– nyomatékosította Hibbey Zsombor.
A zalai gazdálkodó szerint azt kellene a magyar agráriumnak eldönteni, hogy mindenképp részt akar-e venni ebben a nemzetköziségben.
„A kis- és közepes családi gazdaságok nem kapták meg a valódi támogatást a földhöz jutáson keresztül, amiből önmagukat felépíthetnék. Ehhez kevés volt a 35 év rendszerváltó folyamat. Ez az ideológiai váltás nem történt meg a mai napig, tele vagyunk óriásokkal, tele vagyunk centralizált gócpontokkal"
– mutatott rá.
Mint mondta, egy 20–30–50–100 hektáros családi gazdaságra nem jellemző, hogy Dániából fogja behozni az élőállatot, vagy Lengyelországba fogja eladni, hanem főként a helyi piacra termel, egy sokkal szűkebb körben, sokkal biztonságosabb ellátási láncban éli a mindennapjait.
„Gondoljunk bele, hogy jelenleg minden nyitva van. A kiskérődzők pestise, nem telt bele 10 nap, a schengeni nyitást követően Románia irányából érkezett. Nem látjuk azt, hogy egy ilyen politikai aktusnak vagy intézkedésnek, mik lesznek a következményei. Például azt, hogy bizonyos külföldi tulajdonosok tüstént kirohannak Romániába, hogy fölvásárolják a bárányt, mert megéri"
– húzta alá Hibbey Zsombor.
A gazdálkodó szerint az egész probléma eredője az, hogy a magyar föld nem magyar tulajdonban van. Nem tudtuk megőrizni.
Az államnak – mint mondta – az lenne a feladata, hogy az országot üzemeltesse, az agrárium pedig ellássa a környezetét egészséges táplálékkal.
„Fel kell nőni ehhez a feladathoz"
– szögezte le.
Ebben benne van az is – mondta Zsombor – hogy milyen állami szabályozók léphetnek közbe, a képzéstől kezdve a támogatási rendszer átalakításáig. Nemcsak a nagyok, hanem a múltunk miatt és a kommunizmus miatt is hátrányban vagyunk, amelyik a parasztság lefejezését tűzte ki célul.
„Nekünk homlokegyenest ellenkező irányt kellene vennünk, és ezeket a családi gazdaságokat segíteni. De nemcsak szóban és címszavakban, hanem a földhöz jutás konkrét lehetőségében is, mert a földhöz fog kapcsolódni az állatállomány, az ismeret és a tudás"
– foglalta össze.
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Mi a munkánkkal háláljuk meg a megtisztelő figyelmüket és támogatásukat. A Magyarjelen.hu (Magyar Jelen) sem a kormánytól, sem a balliberális, nyíltan globalista ellenzéktől nem függ, ezért mindkét oldalról őszintén tud írni, hírt közölni, oknyomozni, igazságot feltárni.
Támogatás