A mai rendkívüli ülés legfőbb eseménye a Mi Hazánk által kezdeményezett határozati javaslat, mely jelentősen módosítana az aránytalan és igazságtalan választási rendszeren, ugyanis a jelenlegi rendszer úgy biztosít kétharmadot a Fidesznek, hogy legtöbbször támogatottságuk még az 50 százalékot sem éri el.
Ezen felül átalakítaná a budapesti önkormányzati választásokat is, ugyanis – az indoklás szerint – a jelenlegi rendszer „a 0,5%-os Párbeszédnek ad antidemokratikusan hatalmat a torz választási rendszer”. A Mi Hazánk határozati javaslata szerint egy olyan országos választási rendszert kell megalkotni, amely a hatályos német modellhez hasonlóan szavazatarányos mandátumelosztást eredményez. Az egyéni választókerületi rendszert eközben ugyanúgy megtartanák, ahogy főpolgármester-jelölt közvetlen választását is.
Az eset érdekessége, hogy a balliberális-globalista oldal korábban folyamatosan támadta a Fidesz választási törvényét, különösen Budapest esetében sérelmezték, hogy 2014-ben megszűnt a tisztán listás választási rendszer. Ha elfogadják a javaslatot, a Fővárosi Közgyűlést a jövő júniusi önkormányzati választás után már nem a kerületi polgármesterek alkotnák, hanem tagjait listás választási rendszer alapján választanák meg a budapestiek. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy minden budapesti választó kapna még egy szavazólapot, amin a pártok szerepelnének. Fővárosi listát pedig az a párt állíthatna, akinek legalább három kerületben van polgármesterjelöltje, vagy főpolgármester-jelöltet indít. A Fővárosi Közgyűlés 32 tagját választanák meg listáról, a főpolgármestert pedig továbbra is közvetlenül.
Úgy védik a Fidesz rendszerét, mintha az övék lenne
Ez a kezdeményezés úgy felhúzta a balliberális-globalista szereplőket, hogy se Kunhalmi Ágnes (MSZP), se Arató Gergely (DK) nem bírta kivárni a délutánt, már napirend előtti felszólalásukban a tervezet támadására szentelték idejüket.
Kettejük közül Kunhalmi teljesített gyengébben, aki olyan akadozva olvasta fel a papírjára nyomtatott szöveget, mintha nem is ő írta volna. Ennek lényege az volt, hogy az MSZP szerint a fentebb ismertetett javaslat egy „gyáva javaslat”, és csak azért akar ilyet a Fidesz, mert fél, hogy elveszítik a választásokat a fővárosban.
Az MSZP társelnök szerint a Fidesz abban reménykedik, hogy a belső harcok legyengítik és megosztják a balliberális oldalt, ezért azok képtelenek lennének összefogni. A mélyrepülésben lévő, jelenleg valahol 4 százalék környékén tengődő párt vezetője – nem meglepő módon – a „siker receptjének” a teljeskörű összefogást tartja, amely szerinte ki kellene terjedjen az EP-választásokra is.
Amikor szembesítették vele, hogy a Fidesz által alkotott választási rendszert korábban ő is hevesen támadta, sőt, annak módosítására benyújtott javaslaton az ő aláírása is szerepel, Kunhalmi büszkén bekiabálta: „Bizony!” – és egyáltalán nem érezte ellentmondásosnak, hogy most azt a választási rendszert vette védelmébe, melyet korábban éppen ő akart megváltoztatni.
Hasonló a helyzet a DK képviseletében megszólaló Arató Gergely esetében is, aki szintén az ellen a módosítás ellen érvelt, melyet korábban szorgalmaztak. Most azonba, hogy egy másik párt kezdeményezte a választási rendszer módosítását, máris „rossz javaslat” lett, amit csuklóból el kell utasítani, a megalkotóit pedig a legaljasabb vádakkal támadni. És ezek után még csodálkoznak, hogy a választók jelentős többségének a szemében ők nem komoly ellenzéki pártok, csak „hisztiellenzék”, akik csak azért is elutasítanak mindent, ami nem tőlük származik.
„Ennek a választási rendszernek valamilyen szinten minden ellenzéki párt kárvallottja”
Novák Előd, mint előterjesztő, arról beszélt, napirenden az antidemokratikus, választási rendszert megváltoztató kezdeményezésük, mely a Fidesz túlhatalmát igyekszik visszaszorítani, hiszen úgy kormányoznak kétharmaddal, hogy valójában soha nem volt kétharmados választói felhatalmazásuk, többször 50 százalék alatt végeztek.
„Napirenden ezen felül a 2014 óta érvényben lévő, korábban Karácsony Gergely által is támadott, majd immáron védelmébe vett budapesti választási törvény megváltoztatása is, hiszen bár amióta Karácsony Gergely haszonélvezője lett a szerinte egyébként alkotmányellenes rendszernek, ezzel még sincs baja. Nem nyújtott be semmilyen indítványt a megváltoztatására, sőt, hangosan ellenzi, ha valaki rendet szeretne tenni – akár az ő kritikái nyomán. Karácsony az államfőtől azt kérte, ne írja alá a törvényt, amelynek megváltoztatása kapcsán most fasizmust emleget. Azt a választási rendszert védi a balliberális oldal, melyet korábban – bevezetésekor – diktatúraként jellemeztek” – emlékeztetett Novák Előd, kiemelve Kunhamit is, aki szerint a 2014 utáni választási rendszer aránytalan és antidemokratikus, most mégis annak megváltoztatása ellen érvelt.
A Mi Hazánk politikusa kitért Kálmán Olgára is, aki szerinte „nem remekel” képviselőként, mivel Kálmán azt állította, a kormánypárt soha nem vesz napirendre ellenzéki javaslatot. Novák ezzel szemben rámutatott, 2010 óta 40-et, köztük Szabó Tímea és Karácsony Gergely javaslatát is tárgysorozatba vették.
És ha már összefonódások, rámutatott, hogy éppen a balliberálisokkal szavaz gyakran együtt a Fidesz, például, amikor a globalisták a finnek NATO-tagságát követelték, és Novák tart tőle, hogy a svédekkel is így lesz.
A Mi Hazánk Mozgalom számos javaslatát viszont nem támogatta a Fidesz.
Ennek a választási rendszernek valamilyen szinten minden ellenzéki párt kárvallottja, de egyedül a Mi Hazánk szeretné ezt megváltoztatni, úgy tűnik, a balliberális oldal a kényelmes örökellenzékiségre rendelkeztek be
– jelentette ki a Mi Hazánk alelnöke, aki egyúttal arról is beszélt, félsikernek tartaná, ha csak a Párbeszéd túlhatalmát, és a fővárosi aránytalan, igazságtalan választási rendszerét sikerülne megváltoztatni, hiszen az igazán fontos az nyilvánvalóan az országgyűlési választási rendszer igazságosabbá tétele volna.
Novák Előd abban bízik, ha most az országgyűlési választásokra vonatkozó javaslatuk nem is megy át, elindul róla egy társadalmi vita, ami végül meghátrálásra késztetheti a Fideszt is. „Láttunk már ilyet” – tette hozzá, példaként említve a politikusi álláshalmozást. Kijelentette:
Nem tartható ez a torz választási rendszer, mely komoly társadalmi feszültségeket generál
Novák elismerte, a Mi Hazánk érdeke lenne egy arányos választási rendszer, hiszen egy igazságos rendszerben a párt által elért eredmények alapján nem 6, hanem 12 képviselőjük lenne.
„Ettől függetlenül azt gondolom – tette hozzá, – hibás az a megközelítés, hogy kinek az érdeke. Az kéne legyen a szempont, mi az igazságos. És egyértelműen az az igazságos, ha minél jobban érvényesül a társadalmi akarat.”
Kiemelte azt is, a többi ellenzéki pártnak még csak érdemi javaslata sem volt az utóbbi években a választási törvény módosítására vonatkozóan.
Amelyik pártban hajlandóság mutatkozik a 2014-ben még általa is alkotmányellenesnek minősített törvény orvoslására, akkor ezt egy módosítójavaslatban kifejezheti
– mondta Novák Előd, aki biztosított mindenkit, pártja nyitott az érdemi vitára. A budapesti önkormányzati választások kapcsán arról beszélt, problémásnak tartja azt is, hogy a kerületi polgármesterek automatikusan a közgyűlés tagjává válnak. Kiemelte, a közvetlen főpolgármester választást a Mi Hazánk nem számolná fel. „Nem helyes az, hogy a fővárosi érdekvédelemre megválasztott személyek nem fővárosi képviselők, hanem olyan személyek, akik inkább polgármesterek, akik elsősorban a saját kerületeik érdekeit nézik. Így nem csoda, hogy sokszor nincs közös fővárosi álláspont.”
Egyedüli, következetes pártként szorgalmazza a Mi Hazánk a választási rendszer teljes reformját – zárta beszédét.
Untig ismételt közhelyek
A DK képviseletében megszólaló Gy. Németh Erzsébet a már korábban hallott mantrát mondta vissza, mely szerint a Fidesz érdeke megváltoztatni azt a választási rendszert, melyet a kormánypárt alkotott, és korábban éppen ők, a balliberális pártok elleneztek a leghangosabban. Szerintük megváltoztatni a jelenlegi rendszert, Budapest összeomlásához vezet. (Ismételjük, korábban éppen ők akarták megváltoztatni, legalábbis szavakban, érdemi javaslattal 10 év alatt nem tudott előállni egyetlen balliberális sem.)
Akár átmegy ma a parlamenten, akár nem
– mennydörögte Gy. Németh, aligha értesülve róla, hogy a szavazás nem ma lesz.
„Amikor az önök hatalma véget ért, és Dobrev Klára árnyékkormánya elindítja a szociáldemokrata fordulatot, elindul a Budapest ’30 propgramja – amely majd megoldja Budapest 4 nagy alapproblémáját” – ígérte. Arra nem tért ki, hogy ha már ők vannak kormányon, miért továbbra is az „árnyékból” kívánnak kormányozni. Az pedig szintén rejtély, hogy egy nyíltan vadkapitalista párt hogyan valósíthatna meg bármiféle „szociáldemokrata fordulatot”. De a legnagyobb csalódás a DK-s politikus felszólalásában, hogy semmilyen érdemi hozzászólást nem tett a törvénytervezetre vonatkozóan, végig a Fideszhez, és teljesen másról beszélt, mintha nem értesült volna arról, milyen kérdést is tárgyalnak.
Molnár Zsolt: méltatlan a felvetés is
Molnár Zsolt szerint „méltatlan” a felvetés is, hogy néhány hónappal a választások előtt érdemi vita legyen a választási rendszer átalakításáról. Szerinte ezt most bedobni „bűvészkedés”. Azt viszont kénytelen-kelletlen elismerte, hogy a kezdeményezés alkalmas lenne „vitaalapra”.
Nem megyek bele ebbe az utcába, hogy véleményt nyilvánítsak ebben érdemben
– szögezte le, utalva arra, hogy a törvényjavaslat tartalmáról ő sem kíván vitatkozni, kizárólag arra fókuszál, mennyire „nem alkalmas most a felvetés”.
Ellentétben elvtársaival, Molnár elolvasta a Mi Hazánk tervezetét, és elismerte, logikus érvelések találhatók benne.
Ne most akarjuk megoldani, amire egy évtizede várunk, vagyis, hogy egy választás tükrözze a választói akaratot
– hangozott el szó szerint az igen érdekes érvelés.
Elismerte, hogy új választási rendszerre lenne szükség, majd arra kérte a kormánypártot, hogy ne fogadják el a Mi Hazánk javaslatát, és ne nyúljanak hozzá a választási törvényhez.
A DK-t hallottuk? Vagy a Jobbikot?
Bedő Dávid a Momentum képviselője itt zavarba jöhetett, ugyanis visszavonta korábban jelzett felszólalási szándékát, így a Jobbik következett. Dudás Róbert felmondta a DK-s mantrát, amit a mögötte ülő Szabadi István (Mi Hazánk) csak megmosolygott. Sokat elmond a balliberális oldal képességeiről, hogy ő, mint jobbikos, el sem tudja képzelni, hogy egy ilyen kidolgozott javaslatot egy ellenzéki párt képes letenni az asztalra.
Elismerte, ez a választási törvényjavaslat alkalmas arra, hogy egy jóval arányosabb, igazságosabb választási rendszert teremtsen, de „ennek a javaslatnak nem ez a célja” – szögezte le. Miért nem? Mert fél évvel a választások előtt nyújtották be. Igen, ennyi az érve.
Aki nincs velünk, az ellenünk van
Az LMP nevében megnyilvánuló Csárdi Antal a DK-s mantrát picit száraznak érezte, így az egészet beletöltötte egy „bábszínház” metaforába. Szerinte már Fodor Gábor is Fidesz-bérenc. Ő is hangsúlyozta, „itt most nem annak van a helye, hogy a tartalmi kérdéseket tárgyaljuk”. (Miért is kéne egy országgyűlésben egy törvényjavaslat tartalmi kérdéseiről vitázni… – a szerk.) Ő is elismételte: 2010 óta nem nagyon volt példa arra, hogy ellenzéki javaslatot meghallgasson a Fidesz. Ha odafigyelt volna (vagy bent lett volna) Novák Előd beszéde alatt, tudná, hogy volt, számos, ahogyan arra Novák ki is tért.
Ő is elismerte, minél arányosabb és tisztességesebb egy választási rendszer, annál jobb, majd mégis a törvénytervezet ellen érvelt.
Mint mondta:
„Mind a benyújtás módja, mind annak a tartalma hatalompolitikai kérdés, ami tisztességtelen, nem egy évvel vagyunk a választás előtt, hanem 4 hónappal a kampány előtt” – szerinte ez nem kellő felkészülési idő se a pártoknak, se a választóknak. Szavaival akaratlanul is alátámasztotta azon vádakat, hogy a balliberális oldalon a pozíciók füstös szobákban dőlnek el.
Mitől félnek önök?
„Szégyenletes, hogy a kormánypárt úgy akarja megnyerni a vitát, hogy elkerüli az” – kezdte felszólalását Apáti István. A Mi Hazánk képviselője kiemelte, a legnagyobb baj a jelenlegi választási rendszerrel, hogy a legerősebb pártnak kedvez, méghozzá igen jelentős mértékben.
A balliberális oldalnak csupán annyit üzent, ha az ő 2006-2010 közötti tevékenységük nem olyan gyalázatos, mint amilyen volt, a Fidesz sosem kap kétharmadot, hogy kialakítsa a saját rendszerét. Ezek után nem érti, miért éppen a Mi Hazánkat támadják olyan hevesen, mikor a jelenlegi állapotokért egymás között kellene keresniük a felelősöket.
Azt is látjuk, hogy amennyiben a baloldal a haszonélvezője az igazságtalan választási rendszernek, akkor már nincs bajuk vele
– hívta fel a figyelmet a balliberális tömb képmutatására.
Azt sem értette, hogy lehet az, hogy a Mi Hazánk most pontosan ugyanazt szeretné, amit 2014-ben Karácsony akart, most mégis ő támadja az egyik leghangosabban a javaslatukat. 2014-ben a Fidesz volt „fasiszta” Karácsony szerint, amiért módosította az akkori választási törvényt, most pedig a főpolgármester szerint a Mi Hazánk a „fasiszta”, amiért visszaállítaná a 2014 előtti választási rendszert.
Apáti azon is csodálkozott, ha a balliberális oldal szerint teljesen mindegy milyen választási rendszer van, úgyis a baloldal nyeri a választásokat Budapesten, akkor miért ellenzik annyira, hogy visszaállítsuk a 2014 előtti választási rendszert?
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!