Még az ókori épületek láttán is elámul az ember, de kiváltképp ez történik akkor, ha egy több tízezer éves épületről van szó: Oroszországban találtak egy olyat, melyet 25 ezer éve húzhattak fel.
Az őskori építmény érdekessége, hogy mamutcsontokból áll: 60 állatból származó csontokat számláltak meg a körkörös szerkezetben. Az ősi építményt, úgy vélik, hogy vadászó-gyűjtögető nép építhette, az azonban, hogy mi célból, talány a kutatók számára.
A titokzatos mamutcsont építmény
Képeken mutatjuk a 25 ezer éves ősi csontépítményt: az is kiderül, miért ez a legkülönlegesebb a hasonlók közt. Két oka is van! 2014-ben a helyszínre érkező régészek egyértelműen megállapították, hogy valami van a föld alatt, és 2015-ben meg is kezdődtek az ásatások. Az, hogy mi lehetett pontosan a célja a csontépületnek, vitatott: vagy lakóépület vagy élelemtárolásra szolgáló épület vagy pedig rituális célú épület lehetett. A bejáratot már nem lehet pontosan felismerni, de a régészek megtalálták az építmény közepén az ősi lakók rakta tűz nyomait, valamint zöldségek maradványait is.
Több hasonló csontépületet találtak már, ez a csontkör viszont mind közül a legnagyobb, sőt, nemcsak a legrégibb is. Átmérője 12,4 méter. E két dolog teszi kiemelkedő jelentőségűvé. További érdekessége, hogy akkoriban a vadászó-gyűjtögetők nem tartózkodtak hosszasan egy területen, hanem mindig továbbmentek új prédák és gazdagabb növényzet reményében. Ezt az épületet azonban sokáig tarthatott felépíteni, ezért a szakértők valószínűsítik, hogy építői valamiért úgy döntöttek, mégis maradnak. A csontok származására két lehetséges verzió létezik: az egyik, hogy vadászatok során elejtett állatok csontjait őrizték meg, és használták fel. Az is előfordulhat azonban, hogy elhullott mamutok csontjaiból épült a 25 ezer éves épület.