Ahogyan arról beszámoltunk: a Mi Hazánk kivételével minden frakció megszavazta Finnország NATO-hoz való csatlakozását, ami komoly jelzéssel bírhat a svéd kérelem sorsára is, de a belpolitikai vonzata sem mellékes.
Az igenek mellett 182 képviselő neve szerepel, köztük találhatók fideszesek, DK-sok, Momentumosok, vagy Jobbikosok is.
Nem gyakran fordul elő, hogy Orbán Viktor együtt szavaz Gyurcsány Ferenccel,
márpedig ennél a geopolitikai lépésnél ez volt a helyzet. A finn és a svéd csatlakozás körüli vita jelentős részét nem az képezte, hogy a kormány a balliberális pártokkal együtt támogatni fogja-e, hanem az, hogy ezt mikor teszi meg. A balliberális ellenzék frakcióiból a fő kritika azért érkezett a kormány felé, mert ezt csak most és nem nyolc hónappal ezelőtt szavazták meg.
Emlékezetes, hogy néhány héttel a szavazást megelőzően a Fidesz azt kommunikálta, hogy a frakciójukban még vita van erről és megosztottak a kérdésben. Elsősorban Simicskó István nevét lehetett hallani a kontra álláspont mellett, de a szavazás jól megmutatta, hogy végül párttársai bizonyára meggyőzhették a helyesnek vélt álláspont támogatásáról.
Reakciók a Momentumtól a Fideszig
„Eljött a nagy nap! 8 hónap halogatás, csúsztatás és hazudozás után, végre szavazunk a mai nap Finnország NATO csatlakozásáról. A svéd csatlakozás sajnos még várat magára, ameddig “megnyugtató válaszokat nem kapnak a svédektől”. Persze tudjuk, hogy ez is ugyanolyan mellébeszélés, mint amit eddig produkáltak ebben a kérdésben” – írta még a gomb megnyomása előtt a kivándorolt magyarok utolsó reményeként ismert momentumos Bedő Dávid.
Hasonló lelkesedéssel posztolt Gréczy Zsolt a szavazásról és hozzá még egy eléggé homályos fényképet is melléket (volt már olyan, hogy túl éles képet osztott meg, ezért lehetett a túlzott elővigyázatosság- a szerk.) A Momentum és a DK között egyébként a színfalak előtt látványos elmérgesedés látszik, a Momentum politikusai több DK-s felszólalás alatt, illetve a legújabb képviselőjük esküje alatt kivonultak a teremből, de úgy látszik, hogy ennek ellenére az „igazán lényeges dolgokban” együtt szavaznak. A krónikához hozzátartozik, hogy a voksolás után Gyurcsány Ferenc azonnal elhagyta az üléstermet, Vadai Ágnes ugyanígy tett, csak előtte még szenvedélyes öleléssel üdvözölte a hátsó sorban helyet foglaló jakabinus Molnár Enikőt.
A „konzervatív” Jobbik képviselői szintén azokkal a baloldali pártokkal szavazták meg Finnország csatlakozását, akikkel közösen és egy listán indultak 2022-ben. A párt központi oldalára erről nem került ki bejegyzés, de amiatt aggodalmukat fejezték ki, hogy a hazánkat nem hívták meg valamilyen nagyon fontos demokráciacsúcsra.
A Párbeszédhez tartozó Szabó Tímea úgyszintén azt sérelmezi, hogy a többség és a Fidesz-DK-Jobbik-Párbeszéd-Momentum-LMP-MSZP nagykoalíció csak most állt össze és nem hónapokkal korábban.
„Ma elfogadtuk a NATO bővítést a parlamentben, de azért a fideszesek bekiabálták, hogy „nem szívesen”, de megszavazzák. Svédország csatlakozását tovább halogatják mondvacsinált indokokkal, többek között azzal, hogy a svédek csúnyákat mondtak a kormányról. És ez nem vicc” – írja.
A Lehet Más a Politika képviselői külön posztban nem emlékeztek meg arról, hogy a frakciójuknak a tagjai együtt szavaztak Orbánnal és Gyurcsánnyal egyszerre egy kérdésben. Talán érthető, hogy nem tartották fontosnak ezt kiemelni annál a pártnál, amely az Orbán Viktor és a Gyurcsány Ferenc vezette kormányok politikája ellenében jött létre és nevében máig erre található félreérthetetlen utalás.
Érdemli a figyelmet az MSZP politikusának parlamenti bejelentkezése, mert Harangozó Tamás azt emeli ki, hogy amikor a Fidesz megszavazta a finn NATO- csatlakozást, akkor ő (Harangozó) nem érzékelt semmilyen megosztottságot a kormány padsoraiban. Ez akár egy beismerésnek is értelmezhető Harangozótól, mert ő sem látszik meglepettnek és különösen csalódottnak sem amiatt, hogy az „ősellenség” Fidesszel kellett együtt szavaznia.
Ezek után abban már semmilyen nóvum nincs, hogy a Fidesz támogatta a csatlakozást, de politikai apróbetűs fun fact, hogy a fentebb írtak alapján az LMP nem büszkélkedett el külön azzal, hogy Gyurcsánnyal együtt szavazott, de a Fidesz-KDNP soraiból akadtak honatyák, akik mosolyogva konstatálták az egyetértést.
Van, aki a szavazás előtt még rásportolt a megterhelő napra és tiszta fejjel, átgondolt döntést hozott.
Tapsoló fideszesek a szavazás után:
Közös mosolygás a finn nagykövettel:
Megkönnyebbülés a gombnyomás után:
Csapatmunka:
Visszafogott mosoly az Alföldről:
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!