A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1941 óta ötévenként felméri az országos fehér gólya állományt, majd az adatokat összesítés után ismerteti a közvéleménnyel. Legutóbb 2019-ben történt ilyen, melynek eredményeit közlemény formájában hozták nyilvánosságra. Ez alapján kijelenthető, idén tavasszal már csak 4000 gólyapárt várhattunk haza, ami 22%-os csökkenést jelez az elmúlt évtizedekben 4800-5500 pár körül stabilizálódott állományhoz képest.
2019 nyarán a 7376 fészkelőhelyből mindössze 2952-ben neveltek fiókát a gólyák, illetve 588-ban valamilyen okból sikertelen költésű gólyapár fészkelt. E mellett a szakemberek számba vettek még 82 pár nélküli gólyát és 1396 lakatlan fészket.
Az 1940-es években a mai Magyarország területén 15-16 ezer pár fehér gólya költött. A második világháború utánra ez felére csökkent, majd az 1960-as évek végéig folytatódó visszaesés után több évtizedre 5 ezer pár körül stabilizálódott a párok száma.
Az időjárás évenkénti hatásai miatt 4800-5500 pár között ingadozó létszám 4 ezer párra csökkent 2019-re, ami főként a Dunántúlon jellemző, ahol az elmúlt húsz évben sokfelé megfeleződött a párok száma
Az állománycsökkenés általánosnak tekinthető az alapvetően Európában fészkelő fehér gólya teljes elterjedési területén. Ennek okai között egyaránt szerepel a nagyüzemi mezőgazdaság élőhelyátalakítása és a kemizálás, az elektromos áramütés okozta jelentős mértékű elhullás, a Mediterráneumban zajló tömeges lelövés, továbbá a klímaváltozás okozta szárazodás, a táplálkozóhelyek méretének és minőségének csökkenése – írja a közlemény.
Az emberkövető, alkalmazkodóképes fehér gólyák állománycsökkenését az üde, nedves gyepek megőrzésével és természetbarát kezelésével, legeltetésével, továbbá az áramütés okozta elhullás és a Mediterráneumban napjainkban is folytatott madárpusztítás további mérséklésével lehet megállítani.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!