Az agykutatás terén még rengeteg felfedezés vár ránk. Lehet, hogy most fontos vízválasztóhoz érkeztünk.
Még mindig keveset tudunk róla.
Forradalmi áttörést ígér az agykutatásban egy amerikai kutatócsoport bámulatos felfedezése. Az orvostudománynak ez a területe egyébként is számos izgalmat tartogat még – ugyanis a 21. század első évtizedeiben is megdöbbentően keveset tudunk az emberi agyról. Az orvostudomány jeles képviselői elsősorban azért vizsgálják a kulcsfontosságú emberi szervet, hogy választ találjanak az agyműködés változását érintő lényeges kérdésekre, és különböző gyógymódokat dolgozzanak ki. A BBC most páratlan kutatási eredményekről számolt be: egy tudóscsoport elérte, hogy az emberi testből eltávolított agyszövet még órákkal az operáció után is működőképes – és így tanulmányozható – maradjon.
„Életben tartották” az agydarabot
A kutatóknak tehát sikerült a lehetetlen: még 48 órával az operációt követően is „életben tartották” a testből eltávolított agydarabot, ami kvázi élő szövetként viselkedett. A washingtoni Allen Institute munkatársa, Ed Lein elmondta, az agykutatás olyannyira hatalmas és szerteágazó terület, hogy mindig akad benne új felfedeznivaló, és az emberiség egyébként is ijesztően keveset ért még a létfontosságú szervet illetően. Lein szerint rendkívül fontos, hogy az új eljárás segítségével élő emberi szöveteken keresztül tanulmányozhatják az agy bonyolult működését. A szakember hozzátette, az egerektől nyert minták nem felelnek meg tökéletesen erre a célra.
A kutatók optimisták
Lein roppant bizakodó: a szakember úgy gondolja, az orvostudomány fontos fejezethez érkezett az agykutatás eddigi történetében. Olyan újításról van szó – fogalmazott a tudós -, melynek gyümölcsei hamarosan a gyakorlatban is megmutatkozhatnak majd. A szakember azt ígérte, hogy a jövőben a forradalmi áttörésnek köszönhetően jobb, eredményesebb és gyorsabb orvosi kezelések várhatók majd, továbbá olyan új gyógymódok kristályosodhatnak ki, melyek óriási segítséget nyújthatnak a pácienseknek. Meglátjuk, az idő igazolja-e az optimista kutatót.
Forrás: femcafe.hu
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!