Egy ukrán városban tucatnyi tiltakozó támadta meg azokat a buszokat, amelyek a koronavírus sújtotta Kínából szállítottak Novi Szanzsari kórházába 45 ukránt és 27 más állampolgárságú embert, írja a BBC.
A kínai Vuhanból és környékéről az ukrajnai Harkivba evakuált emberek közül egyik sem beteg, de a szabályok szerint 14 napot karanténban kell tölteniük a kórházban. Ennyi idő alatt derülhet ki, hogy nem kapták-e el a fertőzést. A kórház felé tartó hat buszt tüntetők próbálták feltartóztatni. Az emberek barikádokat emeltek, amelyeket felgyújtottak, a buszokat kövekkel dobálták meg.
A felháborodást egy klasszikus fake news okozta, állapította meg az Ukrán Nemzetbiztonsági Szolgálat (SBU). Egy, az Egészségügyi Minisztériumra hivatkozó hamis levél kezdett el ugyanis terjedni, amely azt állította, hogy a buszokkal érkező emberek már valójában fertőzöttek. Az egészségügyi minisztérium időközben hivatalos állásfoglalásában azt írta: az érkezők közül senki sem beteg.
A tiltakozásra kivezényelték a rendőröket. Olekszij Goncsaruk miniszterelnök, Zorjana Szalecka egészségügyi miniszter és Arszen Avakov belügyminiszter is Novi Szanzsariba utazott, hogy lecsillapítsa a kedélyeket.
Az egészségügyi minisztérium hivatalos tájékoztatása szerint valójában egyikük se beteg. Volodimir Zelenszkij, az ország elnöke „együttérzésre” szólította a kődobáló zavargókat. Csütörtökön 45 ukránt és 27 más állampolgárságú embert menekítettek ki a járvány epicentrumából, a közép-kínai Vuhan városából a kelet-ukrajnai Harkivba. Onnan hat busszal szállították a kimenekítetteket Novi Szanzsariba, ahol viszont lángoló barikádok és köveket hajigáló zavargók várták őket. A BBC jelentése szeritn a Olekszij Goncsaruk miniszterelnök, Zorjana Szalecka egészségügyi miniszter és Arszen Avakov belügyminiszter is a városba utazott csillapítani a kedélyeket. A helyi sajtóban közölt videó alapján Avakov azzal próbálta nyugtatni a zavargókat, hogy „nem fertőzöttekről, hanem egészséges emberekről van szó”, amire egy tiltakozó közbevágott, hogy „egyelőre”.
Forrás: index
Fotó: Valentyn Ogirenko / Reuters