Egy állami bányavállalat bezárt tárnáiból ömlött bányavíz a Lápos folyóba Máramaros megyében, innen jutott nehézfémszennyezés a Szamoson keresztül Magyarországra – tudta meg a Krónikaonline.ro csütörtökön a hatóságoktól.
Frissítve
Várhatóan péntekre már nem tér el a Szamos vízminősége a megszokottól, a Romániából érkező nehézfémcsóva jelenleg a Tiszában, Vásárosnamény térségében van – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
Láng István azt mondta: a cél az, hogy a nehézfémek ne kerüljenek ki a mederből, és minél nagyobb arányban hígítsák azokat. Emiatt szerencsés, hogy a Szamoson és a Tiszán magas a vízállás, de a víz még a mederben van – tette hozzá.
A szennyezéscsóvát figyelemmel követik, több szelvényben is folyamatosan mérnek: a határszelvény után Tunyogmatolcson, a Szamos torkolatánál, a Szamos torkolata alatt, és ha a csóva eléri Záhonyt, ott is, valamint Bodrognál és Tiszalöknél is mérnek majd
– tudatta a főigazgató, hozzátéve: azt, hogy van-e értelme a további védekezésnek, a mérések alapján határozzák meg.
Elmondta: a csóva várhatóan szombaton lép ki Tiszalök térségéből, de amíg nem vonul le, Tiszalökig szüneteltetik a vízkivételeket és vízpótlásokat.
Előzmények
A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei kirendeltségénél a Krónikát arról tájékoztatták, hogy a szerdán lehullt számottevő csapadék következtében megáradtak a patakok és a folyóvizek. Ennek nyomán a Nagybánya közeli Miszbánya térségében elárasztották a Câmpurele bánya bezárt tárnáit, emiatt jelentős mennyiségű tisztítatlan bányavíz ömlött a Lápos folyóba.
A Lápos Nagybánya alatt ömlik a Szamosba, amely ugyancsak szennyeződött a nehézfémeket tartalmazó bányavízzel, amely aztán Magyarországig is eljutott. A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság Máramaros megyei munkatársai szerdán vízmintát vettek a helyszínen, ugyanakkor az intézmény ellenőrei felmérik a baleset következményeit.
Cristina Vădan, a kolozsvári központú vízügyi igazgatóság sajtóosztályának munkatársa csütörtökön a Krónikának elmondta, még nem születtek meg a laboratóriumi vizsgálat eredményei, ezek a nap folyamán várhatóak, újabb információkkal is később szolgálnak.
Magyarországra ugyanakkor már átjutott a nehézfémszennyezés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-t arról tájékoztatta:
a Szamosból Csengernél csütörtökön hajnali 2 órakor vett mintákban az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja volt határérték feletti.
A közlemény szerint a Szamost érintő vízszennyezés monitorozásáért a katasztrófavédelem helyszíni méréseket és akkreditált laboratóriumi vizsgálatokat hajt végre.
Hozzátették, a mintavételezés és laboratóriumi vizsgálat folyamatos. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szerdán jelentette, hogy nehézfémszennyezés érkezik a Szamoson Romániából. Közleményük szerint a román fél a Nemzetközi Riasztó Rendszeren keresztül küldött tájékoztatást, miszerint Románia területén bányameddőből származó nehézfémszennyezés érte a Szamost. Akkor azt írták, hogy a szennyezés várhatóan szerdán éjfél körül érkezik magyar területre.
A Câmpurele bánya a Conversmin Rt. állami vállalathoz tartozik, amelynek kizárólagos részvényese a bukaresti gazdasági minisztérium. Ez a társaság felel azoknak a romániai bányáknak a bezárásáért és környezetbaráttá tételéért, ahol felfüggesztették vagy megszüntették a kitermelést.
Amostanihoz hasonló baleset történt ugyanebben a máramarosi térségben 2003 áprilisában, amikor ugyancsak nagy mennyiségű bányavíz ömlött a Vörös-patakba és a Láposbánya-patakba, onnan pedig a Lápos és a Szamos folyókba. A román katasztrófavédelmi felügyelőség akkor azt közölte, hogy „a víz minősége megmaradt a magas vízállásra jellemző megszokott sajátos értékek között”.
(Fotók: MTI/Balázs Attila)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!