Európa közép-keleti régiója az USA szemszögéből már hosszú évtizedek óta kulcsfontosságú hídfőállás az Oroszországgal szembeni rivalizálás szempontjából. A most kialakult konfliktus kapcsán is kiemelt, stratégiai jelentősége van az itt található országoknak – így Magyarországnak is.
A NATO csütörtökön tartott csúcstalálkozőja előtt a szervezet főtitkára elmondta, hogy új harccsoportokat telepítenek Bulgáriába, Magyarországra, Romániába és Szlovákiába is. Jens Stoltenberg Brüsszelben ezt a lépést az említett országok védelmének megerősítésével indokolta.
A mostani csapatbetelepítés légi, tengeri és szárazföldi egységek állomásozását is jelenti.
Hozzátette, hogy a négy új harccsoport telepítése mellett a NATO a Lengyelországban és a balti országokban már jelen lévő erőit is megerősíti. Ezzel nyolcra emelkedik a szövetség keleti régiójának teljes hosszán a nemzetközi harccsoportok száma, a Balti régiótól egészen a Fekete-tengerig.
Jens Stoltenberg arról is beszélt, hogy Oroszországnak le kell állítani a nukleáris fegyverekkel való fenyegetőzését. A NATO főtitkára újságírói kérdésre veszélyesnek és felelőtlennek nevezte Oroszország megjegyzéseit az ilyen típusú fegyverek használatával kapcsolatban.
A tisztségviselő tájékoztatóján leszögezte: Oroszország számára egyértelmű az üzenet, miszerint atomháborút nem lehet nyerni, ahogy megvívni sem. Azt is hozzátette, hogy a NATO-nak biztosítania kell, hogy a háború ne terjedjen túl Ukrajnán, egyúttal támogatásáról biztosította az országot a szervezet nevében – teszi hozzá az index.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!