Magyarországon 66 százalékkal volt drágább a kenyér augusztusban, mint egy évvel ezelőtt – derült ki az Eurostat adataiból. Ezzel messze nálunk volt a legnagyobb drágulás az EU-ban, a második helyezett Litvániában csupán fele ekkora volt a kenyérár-emelkedés – írja a Portfolió.
A hús és a zöldségek mellett a kenyér is óriási infláción esett át az elmúlt fél évben. A gazdasági elemzők ezt az orosz – ukrán háborúra szeretik fogni. Mivel Ukrajna jelentős exportőr gabona, búza, kukorica, valamint olajos magvak tekintetében, így érthető, hogy a háború miatt miért emelkedett drasztikusan a kenyér ára. A probléma ezzel csupán annyi, hogy ez az állítás Magyarországon kívül szinte egyik európai országra sem érvényes.
Az uniós átlaginfláció ugyanis mindössze 18 százalék a kenyér esetében.
Vagyis, tavaly augusztusban ennyivel volt olcsóbb a kenyér átlagosan. Igaz, hogy 2020 és 2021 között mindössze 3 százalékos drágulásról beszélhetünk – ennek fényében pedig valóban beszélhetünk kiugró inflációról, – ám ez még csak meg sem közelíti azt, amit hazánkban tapasztalunk. Sőt, a gazdag európai országok érezték a legkevésbé az inflációt.
Franciaországban mindössze 8 százalékkal emelkedett a kenyér ára, Hollandiában és Luxemburgban 10 százalékkal. Litvánia ezüstérmes a drágulásban, ott 33 százalékkal kell többet fizetni a kenyérért.
Az aranyérem pedig Magyarországé, itt ugyanis egy év alatt 66 százalékkal emelkedett a kenyér ára.
És ehhez tegyük hozzá, hogy szeptemberben további két alkalommal emelték az árakat. Ez példátlan egy olyan ország esetében, melynek – adottságaiból kifolyólag – önellátónak kellene lennie az alapvető élelmiszerek terén. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy az EU-s átlagfizetések terén Románia egy része is lehagyott minket, s csupán Bulgária kullog mögöttünk, az elszálló infláció még fájdalmasabb.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!